Vyplatí se úsporné žárovky?

V dnešním článku se podíváme na to, kde se vyplatí používat úsporné žárovky. Shrneme si jejich výhody a nevýhody.

Úsporné žárovky se v poslední době staly terčem kritiky díky nařízení Evropské unie o zákazu prodeje klasických žárovek (do roku 2012). Mohou tedy opravdu nahradit dosavadní klasické žárovky bez výměny svietidlá a lampy?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože úsporné žárovky mají svá specifika a s tím související výhody a nevýhody. Správné se totiž označují jako zářivky. Je to v podstatě miniaturizovaná zářivková trubice známá z klasických velkých zářivek. Nicméně pokrok ve vývoji umožnil jejich zmenšení do podoby běžných žárovek. Poznámka: Jako úsporné žárovky se někdy označují i LED žárovky, které jsou velmi drahé a zatím nemají dostatečný světelný výkon (jejich podíl na trhu je v řádu jednotek procent).

Princip úsporné žárovky

V klasické žárovce vzniká světlo na rozžhaveném wolframovém vlákně (proto se velmi zahřívá a přes 80% elektřiny se tak mění v teplo), což jistě znáte například u lampy. V zářivkových trubicích ale světlo vzniká emitací iontů plynu v zářící části a odevzdává tak část energie, kterou jim dodal průchod elektrického proudu. Díky tomu je situace obrácená a většina elektřiny se mění na světlo. Proto se tyto zářivky laickou veřejností začaly označovat jako úsporné žárovky.

Výhody úsporných žárovek

  • Nižší spotřeba energie až o 80%
  • Existují typy se stejnou paticí E14, E27 jako klasické žárovky a není tak třeba měnit svietidlá
  • Životnost úsporných žárovek je 6 až 15x vyšší

Nevýhody úsporných žárovek

  • Vyšší pořizovací cena
  • Pomalejší náběh na plný výkon (u starších typů až 2 minuty)
  • Obsahují rtuť

Pokud se rozhodnete pro klasickou žárovku, doporučujeme si koupit do zásoby. Po roce 2012 bude oficiálně jejich prodej zakázán a budou se moct pouze doprodávat stávající zásoby.