10 rad pro výběr vhodné matrace

shutterstock.com
shutterstock.com

Výběr matrace je nejdůležitější součástí při zařizování nové postele. Samozřejmě, že záleží také na tvaru a korpusu postele, výběru správného roštu, ale samotná matrace ovlivňuje kvalitu spánku nejvíce. Proto na jejím správném výběru tolik záleží. Každému z nás vyhovuje jiný produkt, ale kritéria při výběru zůstávají stejná.

Rada 1. Výběr druhu matrace

V dnešní době existuje na našem trhu mnohem více druhů matrací, než tomu bývalo v dřívějších dobách. Hlavní rozdíl je v materiálu, který je v matracích hlavní složkou. Najdete osvědčené materiály, které se v této oblasti pohybují již několik desítek let (samozřejmě s moderní technologií výroby), ale i nové materiály, které se teprve snaží prosadit.

  1. pružinové matrace
  2. matrace s taštičkovými pružinami
  3. matrace ze studené pěny
  4. PUR matrace
  5. matrace z HR pěny
  6. latexové matrace
  7. gelové matrace
  8. tempur matrace

Rada 2. Zjistěte si odpovídající tvrdost

Každý materiál pro výrobu matrací má poněkud odlišné schopnosti a přednosti. Vždy se ale i jednotlivé druhy matrací dělí podle tvrdosti. Každý materiál má svou stupnici tvrdosti matrace. Někomu z nás vyhovuje spíše spánek na tvrdším podkladu, jiný má zase rád spaní na měkké matraci. Matrace se základně dělí do pěti druhů tvrdosti. Tvrdost 1 je přitom velmi měkká a tvrdost 5 je nejtvrdší.

Rada 3. Když nevíte jakou, zvolte si oba druhy

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaký druh matrace by vám nejvíce vyhovoval, můžete využít obou variant. Někdo také rád střídá tvrdosti, že někdy spíte raději na tvrdém podkladu, jindy zase raději využijete měkčí. To nemusí znamenat, že byste doma měli mít dva druhy matrací. Některé druhy matrací mají odlišné tvrdosti na obou svých stranách. Stačí matraci otočit a ihned máte jinou tvrdost postele.

Rada 4. Než začnete vybírat tvrdost, podívejte se na váhu

Samozřejmě nemyslíme váhu samotné matrace, ale váhu vašeho těla. Pro osoby s větší váhou se doporučují spíše tvrdší druhy matrací a naopak. Silný člověk by si na měkké matraci příliš pohodlný spánek neužil.

Rada 5. Nepodceňujte velikost

Velikost matrace je dalším z důležitých faktorů při výběru matrace. Každá matrace by měla být minimálně o 20-25 cm delší, než je vaše výška. Pokud se v noci často otáčíte a rádi se roztahujete, vyberte si raději i větší šíři matrace. Velikost matrace musíte ale brát v potaz už při výběru korpusu postele.

Vybírejte matraci dostatečně velikou vašim potřebám, zdroj: shutterstock.com
Vybírejte matraci dostatečně velikou vašim potřebám, zdroj: shutterstock.com

Rada 6. Zjistěte si kvalitu

Zjištění kvality matrace v dnešní době není nic složitého. Nespoléhejte se pouze na sliby v prodejnách, ale nechte si ukázat příslušné certifikáty kvality a ověření. Nekupujte zajíce v pytli.

Rada 7. Nezapomínejte ani na potah matrace

Potah matrace má také důležité funkce a není pouze pro okrasu. Musí mít i praktické vlastnosti. Mezi ně patří především zajištění cirkulace vzduchu, zajištění sucha a potah musí mít také dostatečné hygienické vlastnosti.

Rada 8. Věk je také důležitý

Věk zákazníka je důležitý zejména při výběru tvrdosti matrace. Starší osoby by měly volit tvrdší druhy s ohledem na pohodlnější vstávání. Z měkkých matrací je vstávání mnohem složitější.

Rada 9. Tenká matrace je ošizena na materiálu

Ideální výška matrace by měla být nejméně 15cm. Matrace s menší výškou jsou zpravidla ošizeny na materiálu, což poznáte na kvalitě spánku.

Rada 10. Nesnažte se ušetřit navzdory kvalitě

Kvalita spánku by měla být při výběru matrace vždy na prvním místě. Pokud se budete snažit na kvalitě ušetřit koupí levné matrace, problémy na sebe nenechají dlouho čekat.