5 kroků jak si pořídit studnu

shutterstock.com

Dnešní článek jsme pojali trochu netradičně. Hlavním hrdinou tohoto článku bude pan Blažej, který bydlí v menším městě a vlastní rodinný domek. Už ho unavovalo platit vodné a stočné. Navíc na internetu našel zajímavý článek jménem 4 důvody, proč mít vlastní studnu a ten ho přesvědčil k akci.

Co tedy musí pan Blažej udělat, aby se mohl těšit ze své nové studny?

Finanční kalkulace

V prvním kroce si to samozřejmě chce sednout s kalkulačkou, účty za vodu a výpisem z bankovního účtu. Studna vás obvykle se vším všudy přijde na 50 – 70 tisíc korun. Záleží na tom, jak bude studna hluboká a jak kvalitní vybavení si pořídíte – domácí vodárnu, manometry a jiné potřebné části pro bezproblémový chod.

Naše ukázková rodina zaplatí ročně za vodu něco kolem 13 tisíc (čím víc lidí v domě, tím víc se vyplatí pořídit si studnu). Pan Blažej tak ani na chvíli neváhá a potvrzuje si rozhodnutí studnu postavit.

Pramen

No jo, ono se řekne studna – ale máte vůbec na pozemku vodu? Můžete využít dvě hlavní metody průzkumu:

  • proutkař
  • hydrogeologická firma

Druhá možnost vám umožní sfouknout průzkum i vrt jedním kontaktem a trochu vám usnadní byrokracii (té je i tak dost, viz bod 4). Při výběru firmy si dávejte pozor, aby její práce řídil tzv. konkrétní odpovědný řešitel, který je členem ČAH (České asociace hydrogeologů).

Pan Blažej na to navíc šel od lesa a informoval se u sousedů se studnami, kde zhruba a v jaké hloubce se nachází jejich pramen – povedlo se mu tak výrazně ušetřit při hledání vody samotné.

Kopaná versus vrtaná studna

Prvním bodem je povrch – do skály spíše vrtejte, do písků spíše kopejte.

Kopané studny jsou relativně šetrnější k okolnímu prostředí (tvorba vám nezdemoluje zahradu), jednodušší na údržbu a udrží se v nich více vody.

Vrtané studny jsou většinou levnější (hlavně pokud je pramen hluboko), jsou hotové do pár hodin a můžete čerpat čistší spodní vodu místo povrchové.

Řečí čísel:

  • 1m kopané studny = 6 až 7 tisíc Kč,
  • 1m vrtané studny = 1,5 až 3 tisíce Kč.

I tentokrát se pan Blažej vydal cestou nižších nákladů a zvolil vrtanou studnu (nezbývá mu než doufat, že vrtání studny příliš nepoškodí zahradu – manželka by ho roztrhla).

Závěrem

Povedlo se. Vrtaná studna pana Blažeje přišla celkem na 70 000 korun, zahrada jakžtakž přežila a celá rodina bude moci využívat vody, co jen hrdlo ráčí. Investice se vrátí do pěti let a i kdyby třeba pan Blažej přišel o zaměstnání, o vodu nouze nebude.

Máte již vlastní studnu? S jakými problémy jste se potýkali? Podělte se s našimi čtenáři v komentářích.

Článek sepsán ve spolupráci s www.obchodcerpadel.cz