5 rad, jak sehnat levný byt v Českých Budějovicích

© Pavel Rychtecký
© Pavel Rychtecký

Jestliže uvažujete o koupi bytu na území města České Budějovice nebo v jeho okolí, nabízí se vám hned několik možností. Vybírat můžete z celé řady různých bytů a to nových i těch starších. Každá možnost koupě nového bytu v Českých Budějovicích má své jisté výhody ale i nevýhody…

1. Rozprodej bytů od města

První možností, jak sehnat byt v Českých Budějovicích, je koupit ho od města. V tomto případě se vám vyplatí, pokud budete nabídku města pravidelně sledovat. O tuto variantu nákupu bytu je totiž poměrně velký zájem. Důvod je jasný – v rámci rozprodeje bytů od města, je možné získat byty na lukrativních místech za poměrně nízkou cenu.

Nevýhodou může být nižší kvalita některých bytů a možná také déle trvající proces prodeje. Přednost navíc mají většinou stávající nájemci.

2. Koupě bytu v dražbě (i v nedobrovolné)

Jako skvělá příležitost ke koupi bytu se jeví dražba. Výhodou tohoto způsobu nákupu bytu je, že můžete dražbu vyhrát a byt koupit za cenu, která bude oproti obvyklé tržní ceně nízká. Problémem ale může být, že se dražby budou účastnit i realitní makléři, kteří vás snadno přeplatí, protože znají místní realitní trh nejlépe. Pak nabízí pronájem bytu v Českých Budějovicích.

Problémem také může být, pokud se jedná o nedobrovolnou dražbu. Dlužník (tedy majitel zabaveného bytu) se může proti dražbě odvolat, a tak celý proces prodloužit a zkomplikovat. Jeho samotné vystěhování také nemusí být snadné a trvat i měsíce.

3. Koupě staršího bytu k rekonstrukci

Třetí možností je koupě staršího bytu k rekonstrukci. Nabídka starších bytů na prodej v Českých Budějovicích je rozsáhlá. Především se jedná o starší panelákové byty z 70. a 80. let minulého století. V tomto případě budete byt kupovat nejspíše z nabídky některé z realitních kanceláří nebo hledat inzeráty na internetu či v místních novinách. Na území Českých Budějovic jich působí několik, takže svou volbu rozhodně neuspěchejte a důkladně jejich nabídky prohlédněte. Výhodou je, že můžete za poměrně dobré peníze získat i starší byt v okolí centra.

Nevýhodou tohoto nákupu je pozdější vyšší investice do rekonstrukce bytu či zpravidla vyšší odvody do fondu oprav. Musíte například počítat i s vyššími náklady na topení a případně počítat i s výměnou oken a dalšími nákladnějšími úpravami.

4. Koupě bytu v okrajové části města

Možností, která je hojně využívána, je koupě bytu v okrajové části města. Důvod je jednoduchý – byty v okrajových částech Českých Budějovic je totiž možné koupit za nižší cenu. Zajímavé jsou například ceny na sídlišti Máj, které se nachází v blízkosti ulice M. Chladna, vhodné je i sídliště Vltava  nebo byty v lokalitě Pražská třída.

Nevýhodou bydlení v těchto lokalitách může být horší dostupnost do centra. Při koupi bytu přes realitní kancelář také musíte počítat se složením kauce.

5. Koupě bytu v okolí Českých Budějovic

Poslední variantou je koupě bytu, který neleží přímo na území města. Tato varianta je ideální pro ty, kdo nechtějí bydlet ve městě, ale přesto chtějí žít v jeho blízkosti.

Výhodou tohoto nákupu jsou opět nižší ceny bytů, nevýhodu potom může být kvalita bytů a nutnost dojíždějí za prací, do školy či obchodu. Zajímavé možnosti bydlení nabízí například obce Záblatí, Hůrky u Lišova, městečko Zliv, Ševětín a další.

Publikováno v BytTagged
Jeden komentář
  1. Mám opačný problém, potřeboval bych byt prodat? Jak to udělat za co nejvíce? :-)

Komentáře jsou uzavřeny.