7 tipů, jak vybrat sedací soupravu

shutterstock.com
shutterstock.com

Sedací soupravy jsou jednou z hlavních součástí vybavení každého obývacího pokoje. V obývacím pokoji mají z pravidla dominantní místo. Musí tak splňovat požadavky na pohodlí, na účinnost i na design. Dle vybrané sedací soupravy se odvíjí celý vzhled obývacího pokoje. Připravili jsme pro vás 7 tipů, které vám usnadní její výběr.

1. Tvar sedací soupravy

Tvary sedacích souprav se základně dělí do dvou kategorií. První kategorií jsou sedací soupravy rohové a druhou jsou samostatné. Rohové sedací soupravy se nejčastěji využívají v menších místnostech, kde je alespoň jedna strana přitisknuta ke zdi. Naopak ve velkých místnostech, kde jsou sedačky uprostřed, raději volíme samostatné sedací soupravy. S těmi můžeme snadněji manipulovat a máme také větší možnost kreativity při jejich přemisťování podle aktuální situace.

Rohová sedací souprava, zdroj: shutterstock.com
Rohová sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

2. Velikost

Velikost sedací soupravy je jedním z nejdůležitějších parametrů při jejím nákupu. Samozřejmě, že se její parametry budou odvíjet podle dispozic místnosti. Okolo sedací soupravy musí být ponecháno minimálně 60 cm místa, aby byl zajištěn pohodlný průchod. Musíte také myslet na úklid. Zastrčení sedačky přímo ke zdi sice dokáže ušetřit spoustu místa, ale také značně zkomplikuje následný úklid pod i za sedací soupravou.

3. Zvolte účel sedací soupravy

Účely sedacích souprav opět dělíme do dvou základních kategorií. Ty se odvíjí především od toho, jaké funkce budou sedací soupravy plnit. Sedací soupravy budou plnit jiné funkce ve vstupních halách i obývacích pokojích. Především rozlišujeme, zda budou sedací soupravy sloužit spíše k formálnímu sezení nebo k neformálnímu (pohodlnějšímu) sezení a ležení.

Při formálním sezení je předpokládáno, že sedací soupravy budou sloužit především k vítání návštěv a k pohodlnému jednání. Proto je nutné, aby se z nich pohodlněji vstávalo, nebyly příliš hluboké a měly tvrdší polstrování. Pokud budou sedací soupravy sloužit k neformálnímu sezení, je výběr hloubky, výšky i materiálu pouze na vás a vašem vkusu.

Pohovka pro neformální sezení, zdroj: shutterstock.com
Pohovka pro neformální sezení, zdroj: shutterstock.com

4. Ideální rozměry

Pro výběr formálních sedacích souprav je dobré, když vy se jejich hloubka pohybovala v rozmezí od 56-60 cm. Pro pohodlnější vstávání by měla být vyšší její sedací výška. Ta by se měla pohybovat také okolo 50 cm. Sedačky k neformálnímu sezení také často slouží k ležení. Jejich hloubka tedy může být i 110 cm. V takovém případě je voleno i měkké polstrování a jsou nižší i sedací výšky. Ty se pohybují pouze do hranice 50 cm.

Tip: Chcete se dozvědět více o využití dřevěných obkladů v interiéru? Podívejte se zde.

5. Buďte vždy o krok napřed

Pokud sledujete trendy moderního bydlení, jistě víte že se mění snad každým rokem. Pokud je v dnešní době některý vzhled sedací soupravy moderní, za 3 roky už to tak být nemusí. Vybírejte sedací soupravy tak, abyste šli stále s dobou. Jak na to? Stačí si vybírat sedací soupravy, na kterých jde snadno vyměnit potah. S vyměněným potahem dostane vaše sedačka zcela nový a moderní vzhled už za pár stokorun. Alternativně lze využít i zajímavý přehoz na sedací soupravu.

Výměna potahu snadno a rychle, zdroj: shutterstock.com
Výměna potahu snadno a rychle, zdroj: shutterstock.com

6. Můžete vsadit na jistotu

Zatímco trendy se stále mění, kvalitní materiály jim odolávají již mnoho let. Sedací soupravy v kombinaci dřevo-kůže budou krásné a vkusné stále. Tyto materiály přestály společně mnoho let a jsou nestárnoucí klasikou. Ideální je zvolit kombinaci s vašim sektorovým nábytkem, více na supersektor.sk.

7. Nechte si vytvořit návrh

Představit si sedací soupravu v obýváku bývá pro mnoho z nás složité a mnohdy si tuto představu ani nedokážeme vytvořit. V dnešní době jsou již mnozí prodejci vybaveni programy na 2D nebo dokonce 3D vizualizaci místnosti. Vy tedy můžete vidět, jak bude konkrétní typ sedací soupravy vypadat ve vašem interiéru.

Jeden komentář
  1. Problematika sedacích souprav je mnohem složitější, asi nejpodstatnější je, řídit se tím, co se vám líbí, nenechat se příliš ovlivňovat. Vybírat nebo třeba jen se inspirovat můžete na internetu

Komentáře jsou uzavřeny.