Bobrovka je taška, která jako nová vydrží opravdu dlouho

Není taška jako taška. Zkuste si pověsit bobrovku přes rameno a se zlou se potážete. Ono jí asi bude lépe na střeše než na vašich bedrech, vzhledem k její hmotnosti by se vám totiž hodně pronesla. A propos – v případě že, stavíte, nebo rekonstrujete – už jste přemýšleli, jak vybrat tašku na střechu svého domu? Pokud ještě ne, nebo máte naopak dilema, dáme vám tip na jednu z historicky nejstarších tašek vůbec, a to na již zmiňovanou bobrovku.

Trocha historie neuškodí

Taška-bobrovka je střešní krytina vyráběná z pálené hlíny už po dobu několika set let. Nejstarší kus, který kdy archeologové našli, pocházel dokonce ze starověku. Proč má pálená bobrovka tak podivný název? Protože svým vzhledem připomíná ocas bobra. V minulosti se tašky ještě tvořily a pálily pochopitelně ručně, v současné době je jejich výroba plně automatizovaná.

pálená bobrovka

Proč použít zrovna pálenou tašku?

Jedná se o léty prověřenou keramickou střešní krytinu, která nabízí výbornou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Odolává dešti i náporu sněhu a má-li kvalitní povrchovou úpravu, vydrží na střeše po dlouhou dobu v nezměněném stavu. Tradiční styl pálené tašky, řečené bobrovky, ji předurčuje k tomu, aby v současné době posloužila na rekonstruované střechy historických budov, jakými jsou zámky či hrady. Je to pochopitelné. Bobrovka má malý formát a výborně se tak hodí na složité a členité střechy, kterými často staré budovy disponují. Šikovný pokrývač umí s bobrovkou hotové divy – pokryje i vikýře ve tvaru volského oka nebo oválné věže.

Ale nemyslete si, že se bobrovka hodí pouze na budovy památkového charakteru. Dáváte-li přednost klasice, trvanlivosti a vysoké kvalitě, může být bobrovka tím správným řešením i pro střechu vašeho domu v moderním stylu. Netřeba dodávat, že pálená taška se hodí pouze pro zastřešování sklonitých střech se sklonem nejméně 35°. Pro střechy rovné je nevhodná.

Glazura, engoba nebo režná?

Výhoda pálené střešní tašky je také v použitém materiálu. Hlína je přírodní a ekologická. Pálením získává důležité užitné vlastnosti, a to barevnou stálost a dlouholetou životnost, které je možné ještě zlepšit povrchovými úpravami, jakými jsou:

  • glazura,
  • engoba.

Obě tyto úpravy povrchu tašek mají ještě jednu velkou výhodu – zamezují zanášení tašek nečistotami, například mechem. Glazura je hladká a vytvoří na střešní tašce vysoký lesk. Kromě něho zvyšuje pevnost keramické krytiny a její životnost. Glazurový povlak, jenž obsahuje sklovité příměsi, je nanášen na tašku, ta je následně vypálena. Glazura spadá do cenově nejdražší hladiny, což je pochopitelné už díky jejím užitným vlastnostem.

jak vybrat tašku na střechu

Opak glazury je engoba, která je matná, nebo maximálně s mírně lesklou povrchovou úpravou. Engoby jsou zušlechtěné rozplavené jíly s obsahem oxidů kovů, které se nanášejí na keramickou tašku ještě před výpalem a na povrch tašky se natavují při teplotě nad 1000 °C. Moderní technologie natavení přitom zaručuje stálobarevnost krytiny, díky čemuž se tašky vyrábějí v různém barevném provedení, a zákazník má tak možnost volby. I proto bobrovka je stále žádaná.

Bobrovka bez povrchové úpravy se nazývá režná. Její barevný odstín je závislý na použité hlíně a výrobci. Platí, co výrobce, to jiná barva režné pálené tašky. Tato keramická krytina je nejvíce porézní a náchylná k zachytávání nečistot. Cenově patří režná pálená taška do základní, nejlevnější skupiny.

Pokud si člověk neumí vybrat mezi jednotlivými typy bobrovky, tak obecně platí, že pro glazuru se rozhodne ten, kdo očekává od střechy domu, že mu po dlouhou dobu vydrží jako nová. Pochopitelně tomu odpovídá i cena, která je nejvyšší. Někomu se nemusí líbit lesk, a přesto chce střechu s povrchovou úpravou, pak volí engobu. Pro režnou střešní krytinu se rozhodne ten, jehož rozpočet je finančně omezený a zároveň mu nevadí, že časem se na střeše jeho domu vytvoří patina.