Vánoční osvětlení vdechne pravou sváteční atmosféru

Přemýšlíte na co všechno při přípravách na nejkrásnější svátky roku nezapomenout? Jednou z mnoha věcí je vánoční osvětlení. Dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru. Pokud tedy nechcete jít proti proudu doby a neplánujete se ochudit o krásné blikající či svítící dekorace, určitě se s námi inspirujte!

Aby byl celkový výsledek ještě lepší, rozsviťte nejen vánoční stromek doma, ale také okolí vašeho domu. Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že se rádi a se zájmem zastavíte u vánočně nasvícené budovy během své rodinné procházky. Dýchá z toho totiž pohodová a klidná atmosféra, která se na vás přenáší. A co více si v době vánočních svátků přát – než pohodu a spokojenost? To samé přeci také vinšujeme svým známým a přátelům prostřednictvím SMS nebo klasických pohlednic s vánoční tématikou.

výběr vánočního osvětlení

Nabídka předvánočního trhu je pestrá

Pojďme se společně podívat na to, jaké možnosti nákupu vánočního osvětlení nabízí současný trh. Protože osvětlování interiéru i exteriéru speciálními svítidly během Vánoc se stalo velmi populární, vycházejí i internetové obchody a kamenné prodejny vstříc svým zákazníkům.

Nabídka jejich sortimentu z hlediska rozmanitosti je velice pestrá. Dávno pryč je doba, kdy byla k dispozici pouze jednoduchá elektrická světýlka pro vánoční stromky, a to jen v několika málo variantách. Současná nabídka je mnohem barvitější, koupit můžete různé druhy osvětlení dle vzhledu, materiálu, funkčnosti i ceny. Takže záleží jen na vašem vkusu, čemu dáte přednost.

Tipy na vánoční osvětlení

Zdá se vám, že výběr vánočního osvětlení nenabízí nic dle vašich finančních možností? Opak je pravdou. Stačí zapátrat v sortimentu internetových obchodů a využít dopravu zdarma nebo akční slevy. Stačí se jen rozhodnout, jestli chcete osvětlit vnitřek bytu, nebo spíše exteriér venku. Podle toho totiž budete vybírat jednotlivé osvětlení na Vánoce, které se kvapem blíží.

To, které je určené pro venkovní použití, musí navíc disponovat ochranou vůči vodě. Přeci jen pracuje pod elektrickým proudem, o němž je známo, že by s vodou neměl přijít do styku.

Mezi nejžádanější světelné vánoční dekorace pro Vánoce 2018 budou patřit:

  • světelné řetězy
  • světelné kabely
  • vánoční rampouchy
  • světelné LED projektory

Svítit lze i pomocí sluneční energie

Vánočním osvětlením na solární pohon můžete ozdobit malý jehličnatý stromek venku na zahradě, kde je poměrně horší přístup k zásuvce. Solární osvětlení je napájené sluneční energií prostřednictvím solárního panelu. Součástí vánočního osvětlení je pak ještě držák a bodec, díky němuž zabodnete panel do půdy. Solární panel dobíjí baterie, která pak slouží k rozsvícení LED diod na vánočním osvětlení. Jednoduché řešení a kolik radosti udělá.

Víte, že na venkovní osvětlení se používá krytí označení IP44, kterým se označuje takové elektrické zařízení, jenž dostatečně chrání proti úrazu elektrickým proudem při nebezpečném dotyku nástrojem nebo drátem větším než 1 mm. Zároveň je odolné vůči vniknutí velmi drobných cizích předmětů a je chráněno proti stříkající vodě ze všech úhlů. Nemá-li vánoční osvětlení toto označení, hodí se spíše pro použití v interiéru. Na toto je třeba dávat obzvláště pozor.

Dopřejte si světla doma i venku

  1. Exteriérové vánoční osvětlení

Aby bylo vánoční osvětlení, určené pro venkovní použití, bezpečné, je použito dvojité krytí a LED zalepené v čepičce. Při jeho výběru dbejte hlavně na vysokou kvalitu i svítivost LED, abyste mohli být s výsledkem spokojeni. Mezi nejčastější motivy venkovního vánočního osvětlení patří bezesporu sněhové vločky. Vyrábějí se v provedení bílého teplého nebo studeného světla. LED diody jsou horizontálně umístěné, což zaručuje maximální svítivost. Vločka navíc disponuje FLASH efektem – zaručeně nezůstane bez povšimnutí, protože její jasná záře přitahuje zrak.

Oblíbeným motivem vánočního osvětlení je také padající sníh. Můžete jím ozdobit nejen jehličnany, ale také listnaté stromy, malé i velké budovy nebo zahradní altány a další. Tato ozdoba navozuje pocit přesně dle svého označení – k zemi se jakoby snášejí sněhové vločky. Zvláště v současné době, kdy místy je o sněhovou pokrývku nouze, takové vánoční osvětlení přijde vhod.

sněhové vločky

Iluzi ledových světelných rampouchů navodí vánoční výzdoba v podobě světelného řetězu. Najdete na něm rampouchy v různé délce s efektem padajícího sněhu. Hodí se na ozdobení oken nebo tmavých koutů, které rozzáří bílým světlem. Krásnou vánoční ozdobou jsou světelné závěsy. Jejich výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a vysoká životnost se zachováním maximální svítivosti. Světelné záclony disponují hned několika desítkami bílých LED diod a vytvářejí světelný pás, který může ozařovat velkou část fasády budov.

  1. Interiérové vánoční osvětlení

Víte, že pro vnitřní osvětlení potřebujete mít krytí IP20, které je odolné proti vniknutí malých cizích předmětů, ale není chráněno proti vniknutí vody? Pozor na to, abyste mezi sebou nezaměnili osvětlení určené pro interiér a exteriér.

Navodit tu správnou vánoční atmosféru u vás doma vám pomůže také vnitřní osvětlení v podobě světelných řetězů, krápníků, osvětlení do oken a na stromečky nebo LED svíček. Zajímavým světlem jsou posledně jmenované svíčky. Dovedou totiž mihotavým světlem navodit dokonalou iluzi hořícího knotu pravé svíčky. LED svíčky bývají obvykle napájeny tužkovými bateriemi typu AA nebo AAA.

Pro snadnější rozhodování se vyplatí zaměřit na recenze vánočního osvětlení – zde se můžete seznámit s bohatou nabídkou jednotlivých produktů podrobněji. Snáze si tak uděláte obrázek, jaká alternativa by ve vašem případě byla nejlepším řešením.

Vánoce, které budou stát za to

Letošní Vánoce mohou mít třeba stejně tak jako ty v dřívějších letech i u vás nakročeny tím správným směrem. I díky, na první pohled maličkostem, velmi jednoduše docílíte navodění ještě lepší atmosféry. Živým důkazem jsou výše zmíněné tipy na vánoční osvětlení – buďte si jisti, že pokud dáte těmto dekoracím u vás zelenou, bude vám závidět každá návštěva. Těšíte se, máte už vybráno?