Jednou z největších obav každého majitele domu je hrozba vyloupení. Stačí i drobná nepozornost, jako jsou otevřené balkonové dveře nebo okno, a váš majetek se nečekaně snadno stane objektem zájmu nenechavých zlodějů. Ti jsou v poslední době stále vynalézavější a drzejší a neostýchají se vniknout do domu ani ve chvíli, kdy jsou jeho obyvatelé přítomni. Naštěstí existuje dostatek obranných mechanismů, jak potencionálním krádežím zabránit. Pojďme si představit ty nejefektivnější.
Mechanické nebo elektronické?
Výběr bezpečnostních prvků je široký. Existují dvě základní kategorie – zabezpečení může být mechanické nebo elektronické. Je pouze na vás, jestli zvolíte zástupce první či druhé skupiny. Optimální je jejich kombinace, která zajistí pokrytí všech ohrožených míst. Mezi mechanické prvky patří kupříkladu bezpečnostní dveře, mříže, zámky nebo dvojitá okna. Do druhé skupiny řadíme všechny části elektronického zabezpečovacího systému (neboli EZS), kterými jsou třeba alarm, kamery nebo pohybová čidla.
Základem je kvalita
Ať už si vyberete mechanické nebo elektronické zabezpečovací systémy, vždy myslete na jejich kvalitu. Váš dům může být až po střechu vybaven bezpečnostními prvky, pokud ale nebudou v optimální formě, šikovný poberta si s nimi poradí. Pokud se rozhodnete investovat do ochrany vaší domácnosti, volte výrobky minimálně ve střední kvalitativní třídě. Pak budete mít jistotu, že jste své peníze utratili efektivně.
Co umí EZS?
Fungování mechanických bezpečnostních prvků jistě není třeba vysvětlovat. Zajímavější je, jakým způsobem chrání vaši domácnost elektronický zabezpečovací systém. Obvykle je to pomocí sofistikované ústředny, která drží stráž nad hlídanou oblastí. Přehled získává pomocí nainstalovaných čidel.
Detektory zaznamenávají všechny typy nežádoucích aktivit. Mezi ně se řadí například rozbití dveří či oken, pohyb osob, otevření dveří, sledovatelné jsou i přírodní katastrofy, jako je zaplavení nebo požár. Pokud je objekt narušen, ústředna okamžitě zareaguje požadovaným způsobem. Tím může být spuštění sirény, varování majitele pomocí SMS nebo MMS, případně se nabízí možnost kontaktování pracovníka bezpečnostní služby na pultu centrální ochrany.
V tu chvíli současně upozorní i policii, hasiče či záchrannou službu. Toto nastavení reguluje majitel objektu, je tedy pouze na vás, koho a jakým způsobem v případě nebezpečí bude ústředna informovat.
Nahlášení je jen začátek
Elektronický zabezpečovací systém toho ale umí mnohem víc. Základem jistě je nahlášení nežádoucí aktivity, EZS ale umí poskytnout i důkazní materiál v podobě videozáznamu. Důležité tedy je objekt vybavit kamerovým systémem. Ten nabízí sledování všech potřebných prostor, ať už vnitřních či vnějších. Je dobré monitorovat exponovaná místa, kterými jsou vchody, vjezdy, garáže, sklep nebo zahrada.
Důvěřuj a prověřuj
Kamery fungují nejen jako nositelé důkazů, můžete je využít kdykoli. Pokud chcete mít neustálý přehled o tom, co se u vás doma děje, můžete díky kamerám a internetu obraz sledovat odkudkoli živě na počítači, telefonu nebo tabletu.
Nejen při ohrožení
Elektronické zabezpečovací systémy kromě ochrany vaší domácnosti nabízí i další vítané funkce. S jejich pomocí můžete váš dům tzv. zautomatizovat. Na dálku lze totiž ovládat spotřebiče ve vašem domě. Můžete si tak před návratem domů zatopit nebo naopak pustit klimatizaci, zavlažit zahradu nebo rozsvítit verandu.
Nic složitého
Nepatříte mezi technické typy a máte obavy, že nezvládnete elektronický zabezpečovací systém ovládat? Obavy vypusťte z hlavy. Aktivaci i deaktivaci systému zvládne opravdu každý, i netechnický typ nebo moderními technologiemi nedotčený senior. V některých případech stačí přiložit klíčenku na snímač.
Oblíbeným způsobem ovládání je aplikace pro chytré telefony. Je naprosto intuitivní. Při instalaci EZS vám navíc kompletní fungování osvětlí kvalifikovaní pracovníci bezpečnostní agentury.