I v ČR už pracují tepelná čerpadla vzduch/voda do mínus 20 stupňů

Dnes si představíme tepelná čerpadla využívající technologii EcoCute, která podávají stabilní výkon i v teplotách okolo mínus 20 stupňů, při nichž tradiční tepelná čerpadla vzduch/voda potřebují k provozu výraznou podporu elektrických ohřívačů.

Tepelná čerpadla vzduch/voda využívající chladicí kapalinu EcoCute přicházejí do České republiky z Japonska, kde jsou v provozu už od roku 2001. Vzhledem k jejich výkonu zřejmě pořádně rozčeří segment B2B.

Tepelná čerpadla SANDEN Aqua Eco Max a Mitsubishi Q-TON se svými rozměry a výkonem hodí zejména do větších budov, například nemocnic, hotelů, škol a administrativních objektů. U menších rodinných domů je asi nenajdete.

Prohlédněte si jejich parametry:

tepelná čerpadla
(www.ipodnikatel.cz)

tepelná čerpadla
(www.ipodnikatel.cz)

Vyznáte-li se v oblasti tepelných čerpadel, asi Vás překvapil vysoký topný faktor (COP) tepelného čerpadla Mitsubishi Q-TON, které je nejvýkonnější z tepelných čerpadel se systémem vzduch/voda na trhu.

Více o kapalině EcoCute v tepelných čerpadlech

Prvotním záměrem výzkumu, z něhož vzešlo chladivo EcoCute, byl vývoj chladicí kapaliny, která by představovala nižší ekologickou zátěž – méně poškozovala ozónovou vrstvu a podukovala méně emisí. To vše se zdařilo, a výsledný produkt EcoCute má navíc vynikající schopnost přeměňovat energii na teplo.

V porovnání s tradičním elektrickým bojlerem potřebují tepelná čerpadla vyžívající technologii EcoCute průměrně o 75 procent méně elektrické energie. Oproti plynovým ohřívačům pak tato čerpadla generují průměrně o 40 procent méně emisí.

A jak vlastně fungují tepelná čerpadla využívající kapalinu EcoCute?

  1. Tepelný výměník čerpadla nakumuluje teplo z okolí a použije ho jako energii pro chladivo.
  2. Poté se prostřednictvím plynového kompresoru ohřeje uhlíkové chladivo. Oxid uhlíku se pod tlakem 10 MPa transformuje v superkritickou tekutinu.
  3. Tepelný výměník přemění energii z kapaliny do vody (voda se ohřeje).
  4. Ventily čerpadla sníží tlak, kteým je stlačována kapalina, z níž se tímto znovu stane oxid uhlíku.

Jak je uvedeno na začátku, tepelná čerpadla využívající technologii EcoCute umí pracovat i v arktických podmínkách, za kterých klasická tepelná čerpadla se systémem vzduch/voda „nejedou“ bez podpory elektrického ohřívače.

Proto, hledáte-li tepelné čerpadlo se stálým výkonem i ve velmi nízkých teplotách, zaměřte se na modely SANDEN Aqua Eco Max a Mitsubishi Q-TON. Zahraniční zkušenosti s využíváním těchto zařízení, respektive technologie EcoCute, jsou výborné, takže nic nebrání jejich rozšíření i v České republice.

Snad se dočkáme dostupnosti technologie EcoCute i v rámci tepelných čerpadel určených pro menší objekty.