Jak očistit fasádu od graffiti?

zdroj: graffiti.cz
zdroj: graffiti.cz

Většina běžné populace je pobouřena pomalovanými mosty nebo zdmi budov ve městě. A ještě větší rozhořčení vás čeká, pokud se pouliční umělec rozhodne „vylepšit“ váš dům o nějaký ten extravagantní výtvor. Nemusíte ale zoufat, při správném postupu lze graffiti poměrně dobře z fasády domu odstranit.

Pozvat profesionály nebo se do odstranění pustit svépomocí?

Odstranění graffiti může zajistit specializovaná firma. Ta je vybavena nejen zkušenostmi, ale také přístroji pro mechanické čištění fasád, které si do běžné domácnosti pořizuje málokdo.

Ale také se můžete pokusit odstranit graffiti svépomocí. Ovšem před samotnou akcí je třeba zjistit, jaký typ fasády domu máte a jaký typ barev použil sprejer. V závislosti na těchto dvou poznatcích vyberete způsob čištění fasády od graffiti.

Pouliční umělci používají:

  • křídy – ty jsou nejméně agresivní a nejsnáze se odstraňují, právě proto se kreseb křídou vyskytuje minimum
  • barvy ve spreji – jsou agresivnější a kresby proto trvalejší
  • fixy – odolnost kresby se vyrovná malbám sprejem

Pro vyčištění fasády můžete zvolit buď mechanické nebo chemické čištění. Pokud jste se rozhodli odstranit graffiti svépomocí, bude pro vás nejspíše jednodušší varianta druhá. Ale popišme si, jak probíhají oba dva způsoby čištění.

Z některých povrchů lze graffiti odstranit snáze z jiných hůře, zdroj: graffiti.cz
Z některých povrchů lze graffiti odstranit snáze z jiných hůře, zdroj: graffiti.cz

Mechanické čištění

Svépomocí můžete přistoupit k mechanickému čištění, pokud patříte k těm šťastnějším a obrazec na vašem domě je namalován křídou. Potom si vystačíte s pouhým kartáčem a vodou.

Odolnější barvy ve spreji a fixy lze odstranit pouze s pomocí parních nebo vysokotlakých čističů. Pokud takový přístroj vlastníte, máte vyhráno. Jinak se vyplatí na tuto práci přizvat specialisty, kteří těmito přístroji disponují.

Ještě účinnější je čištění fasády pomocí parních kartáčů nebo použití dalších abrazivních metod, například čištění tryskáním. V případě abrazivních metod si však nejprve zjistěte odolnost fasády, aby při čištění nedošlo k jejímu poškození. Jinak je čištění tryskáním směsi vody a písku vhodné na cihlové zdivo, obklady přírodním i umělým kamenem i pro běžné fasády.

Ničení majetku posprejováním, zdroj: wikipedia.org
Ničení majetku posprejováním, zdroj: wikipedia.org

Chemické čištění

Odstranění graffiti svépomocí vám usnadní chemické přípravky. Speciální přípravky pro odstranění graffiti obsahují rozpouštědla, která naruší strukturu barvy. Následně přichází na řadu voda a kartáč, kterým již nabobtnalou barvu odstraníte snadno.

Ale abyste nenapáchali více škody než užitku, nejprve si zjistěte, čím byla „výzdoba“ vašeho domu provedena. V závislosti na typu barvy vyberete vhodný přípravek. Na každém z nich je uvedeno, zda slouží k odstranění barev ve spreji nebo kreseb fixou. A dále věnujte pozornost také údaji o tom, na jaký typ fasády lze přípravek aplikovat.

Cena za odstranění graffiti

Specializované firmy nabízí odborné vyčištění fasády od nevyžádaných kreseb. Můžete si být jisti, že bude zvolen správný postup, který neporuší fasádu. A v případě, že se obrazce nepodaří zcela odstranit, nebudete muset nic platit. Při úspěšného odstranění se cena pohybuje v rozmezí cca 200-600 Kč za metr čtvereční plochy. Rozpětí cen je poměrně široké, neboť cena se odvíjí od stáří a soudržnosti omítek.

Preventivní nátěr

Přestože lze graffiti odstranit i z běžné fasády, není to záležitost zcela jednoduchá. Pokud bydlíte v oblasti, kde očekáváte opakované počmárání domu, vyplatí se investovat do preventivního opatření. Tím je antigraffiti nátěr fasády. Díky tomuto nátěru se barva nezapije do fasády domu a půjde snadno odstranit pouhým kartáčem a vodou.