Zalévání zahrady s vlastní studnou snadno a rychle

shutterstock.com
shutterstock.com

Zahrada u rodinného domku, ale také třeba zahrádka v zahrádkářské kolonii – obě dvě potřebují vodu. Je už pak jedno, jestli vám tam rostou kytky, zelenina nebo jenom obyčejná tráva. Dostatek vody je základním předpokladem pro hezkou zahrádku. Jaké máte možnosti?

Pravidelné zavlažování je nutné, to ví každý správný zahrádkář. Avšak koho by bavilo se ještě v dnešní době tahat s těžkými konvemi a chodit daleko pro vodu? Existuje řešení, jak si práci usnadnit. Vždy ovšem záleží na rozloze, mnohdy je namísto rozmotávání hadic rychlejší sáhnout po konvi s vodou. Obzvlášť, pokud máte jenom malý a členitý prostor na zalévání. Pokud ale potřebujete víc než jen pár konví vody jak na to?

Máte vlastní studnu? Máte napůl vyhráno!

Zalévání velké zahrady konví je ale dost úmorné. Proto si nemálo zahrádkářů pořizuje raději elektrické čerpadlo ke své studni, z které pak vodu čerpá. Obzvlášť pokud je studna málo hluboká, vystačíte si s jednoduchým čerpadlem za pár korun.

Studny jsou na našich zahrádkách častým jevem. Některé jsou dokonce používané k zásobování celého domu pitnou vodou namísto veřejného vodovodu.

Jak ušetřit polovinu nákladů na vodu v rodinném domě?

Když si zapojíte vodu ze studny do domu, můžete ušetřit až 50% nákladů na vodu. Za vodu se v průměru platí 70 Kč / m3 a skládá se ze dvou složek – vodné a stočné. Poplatek za vodné tvoří orientačně polovinu ceny vody, který při napojení vody ze studny platit nemusíte. Ovšem stočné naopak platit musíte i nadále, pokud odpadní vodu vypouštíte do kanalizace.

Pokud tato voda projde úspěšně testy na pitnou vodu, máte k dispozici mnohdy zdravější vodu, než kdybyste byli napíchnutí na veřejný vodovod, kde se voda chemicky upravuje.

Do menší hloubky stačí ponorné čerpadlo

Asi nejběžněji využívaná, pro čerpání vody ze studny, bývají ponorná čerpadla. Jsou malá, dobře přenosná a dají se kdykoli vytáhnout, což je praktické hlavně na zimu. Klasická velká horizontální čerpadla takovou přednost nemají a tak se na zimu musejí vypouštět nebo umístit tak, aby nezamrzla.

Výhodná jsou čerpadla, která obsahují pružné spojky, protože ty tlumí vibrace, což jednak čerpadlo chrání, ale taky není tak hlučné.

Máte znečištěnou vodu? Volte kalové čerpadlo

V závislosti na tom, jaký máte zdroj vody je ale potřeba vybírat správné čerpadlo. Zohledňovat by se měla hlavně vzdálenost zdroje od místa použití vody, požadovaný průtok – to znamená, jak moc budete vodu odebírat a jak ji budete používat a taky na  kvalitě vody. U znečištěných vod, které neslouží jako pitná voda, ale na zalévání zahrady jsou dostatečné, je vhodné zvolit kalová čerpadla.

Plánujete napojit vodu do domu?

Pokud jste se rozhodli napojit studnu na váš rodinný dům, s obyčejným čerpadlem si nevystačíte. Budete muset sáhnout po vodárně, která musí být dimenzovaná na vaši domácnost. Tuto kalkulaci doporučujeme raději svěřit odborné firmě, jinak můžete mít doma například problémy s nízkým tlakem.

Jeden komentář
  1. článek je dobrý, jen mi chybí výběr nejlepších čerpadel z dané sekce. Sice existuje heureka apod, ale ty nemusí být směrodatné…

Komentáře jsou uzavřeny.