Jak vybrat správný typ žaluzie pro vaše okno?

shutterstock.com
zdroj: unoal.cz

Čím zakrýt okna před zvědavými pohledy, říkáte si? Právě to je jedna z věcí, na kterou jsou  žaluzie určeny. Na trhu je celá řada různých žaluzií, v dnešním článku se podíváme na to, které jsou nejvhodnější pro vaše použití.

Klasické žaluzie stále převládají

Určitě vás nepřekvapí, že klasické horizontální žaluzie naprosto dominují v českých domácnostech. Mají úzké vodorovné lamely, které se regulují pomocí řetízku. Ovládání je snadné a jsou vysoce variabilní. Lamely se dají otáčet na obě dvě strany, dají se vyhrnovat do požadované výšky.

Žaluzie lze schovat i přímo mezi skla, tak jak to známe ze starých dřevěných oken. Tato varianta je však velice drahá.

Prodávají se také v řadě barev nebo dekorů. Jejich nevýhodou ale může být poněkud horší údržba. Na lamelách se drží prach, který se může hůře utírat. Prodávají se ale speciálně tvarované prachovky, s kterými je pak čištění snadnější. Navíc jsou ze všech možností nejlevnější.

Vertikální žaluzie nepatří jen do kanceláře

Prodávají se ale i jiné typy žaluzií. Vedle těch horizontálních jsou k mání také vertikální žaluzie, které byly v devadesátých letech velkým hitem. Většina z vás je bude znát především z kanceláří. Do domácností se prosadily až mnohem později.

Vertikální interiérové žaluzie, zdroj: shutterstock.com
Vertikální interiérové žaluzie, zdroj: shutterstock.com

Lamely jsou o poznání větší, asi deset centimetrů široké, ale princip zatemnění je podobný. Lamely se dají řetízkem natočit na jednu nebo na druhou stranu a částečně nebo zcela shrnout na stranu. Dnes už se tolik v domácnostech nevyužívají, i když kancelářím stále sluší. Nemusí totiž sloužit jen k zatemnění oken, ale používají se i k rozdělení místností.

Venkovní žaluzie jsou především praktické

Existuje ale ještě další třetí typ žaluzií. Ty se ve valném množství případů používají hlavně na rodinné domky. Jsou totiž instalovány zvenku. Jedná se o venkovní žaluzie. Jsou zcela neprůhledné, takže při zatažení nabízejí totální zatemnění.

Můžete si vybrat z ovládání ručního, kdy se pro jejich vytahování a stahování používá klika nebo elektrického ovládání přes napevno přidělaný vypínač nebo přes dálkové ovládání, což je samozřejmě nejkomfortnější.

Venkovní žaluzie zvyší zabezpečení nemovitosti, zdroj: unoal.cz
Venkovní žaluzie zvýší zabezpečení nemovitosti, zdroj: unoal.cz

Výhodou těchto žaluzií je citelné snížení intenzity slunečního záření pronikajícího do místnosti. Pokud si koupíte bezpečnostní žaluzie, dosáhnete i zvýšení zabezpečení. Můžete tak i snížit cenu pojištění vaší nemovitosti.

Ne každému se ale žaluzie umístěné zvenku domu líbí. Nad okny totiž dominuje pouzdro, z kterého žaluzie vyjíždějí. Pokud se s použitím nepočítá rovnou při výstavbě domu.

2 komentáře
  1. Kolik taková venkovní žaluzie stojí? Jak je náročná dodatečná instalace třeba v panelovém bytě?

  2. Nemá někdo zkušenosti s integrovanpu žaluzií? Tenhle typ mi přijde po čertech zajímavý.

Komentáře jsou uzavřeny.