Jak zvládnout předvánoční úklid a na nic nezapomenout?

Vánoce bez předchozího generálního úklidu jsou noční můrou většiny hospodyněk. Pokud si nedokážete představit, že usednete ke štědrovečerní tabuli, aniž by nebylo vše perfektně čisté a uklizené, začtěte se do následujícího manuálu, prozradíme vám, na co by se během velkého úklidu nemělo zapomenout.

Pozor – vánoční úklid není přežitek z dob dávno minulých. Vždyť i čínská filosofie Feng – šuej praví, že poklizený příbytek úzce souvisí s vnitřní očistou. Jinými slovy jde o to, že když dáte do pořádku bydlení, pocítíte jakousi lehkost bytí.

Naprostým základem jsou nepříliš populární činnosti v podobě mytí oken. Začněte rámy a parapety, poté vyčistěte skleněné plochy. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani vstupní dveře, a to z vnitřní ani z venkovní strany. Pokud vržou, namažte panty.

úklidové služby

Z předsíně přesuňte všechno oblečení a boty, které aktuálně nenosíte, do úložných prostorů k tomu určených. Naopak vytáhněte podložku „odkapávačku“ – zachytí všechen roztátý sníh.

Spoustu času zabírá důkladný úklid kuchyně. Vyhoďte všechny prošlé potraviny, vymeťte police a skříňky, zbavte ledničku nepříjemných pachů a vyčistěte všechna exponovaná místa.

V obývacím pokoji upřete pozornost na sedací soupravu. Nebudete-li si vědět rady, obraťte se na specializované úklidové služby zahrnující také tepování sedaček. Anebo si tepovací stroj vypůjčte ve specializované půjčovně.

Generálním úklidem by měla projít také koupelna. I v ní jistě natrefíte na poličky a zásuvky pokryté prachem. Samozřejmostí je vyleštění dlaždic, na které během roku není čas.

 čištění koberců

Středobodem ložnice je postel, jejíž nedílnou součástí jsou matrace (tu vysajte) a povlečení (to vyperte).

Období před vánočními svátky je vhodnou dobou pro čištění koberců. I s touto činností vám v případě potřeby pomohou profesionálové, kteří disponují moderní technikou a patřičným know how. Po odborném zásahu budou vaše koberce jako nové.

Velké finále vás čeká v dětském pokoji. Nechte si ho jako pomyslnou třešničku na dortu, protože děti pořádek dlouho neudrží. Budete mít jistotu, že v době, kdy usednete ke štědrovečerní tabuli, bude celý byt tip top.