Jaké existují komody a k čemu jsou určeny?

mt-nabytek.cz
mt-nabytek.cz

Dříve plnily komody v domácnostech spíše praktický účel, sloužily jako úložiště drobných věcí, důležitých papírů nebo i oblečení či jiných textilií. Nacházely se nejčastěji v ložnicích nebo na chodbách tak, aby nikomu nepřekážely a nebyly moc na očích.

Současná doba je jiná. Komody nyní patří mezi nejpopulárnější druhy nábytku – nahrazují i velké obývací stěny. Překvapují svým designem i vysokou praktičností a stávají se významným prvkem interiérů.

Komoda a její účel

I v současné době slouží komody především jako praktický úložný prostor. Ve většině případů totiž mají hned několik větších či menších zásuvek, kam se vejde celá řada věcí. U komod je skvělé i to, že lze využít jejich vrchní část – třeba pro vystavení fotografií nebo jiných předmětů.

Komoda v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Komoda v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Novou komodu můžete vybírat podle účelu a podle velikosti. Existují komody malé, které většinou mají dvě až tři zásuvky a slouží i jako noční stolek v ložnici. Tyto komody jsou vysoké zpravidla jen 50 cm i méně. Vybírat můžete i široké a středně vysoké komody (zpravidla je jejich šířka 120 cm, výška cca 90 cm), které se skvěle hodí jako úložiště oblečení a lze je umístit kamkoliv. Zajímavostí jsou komody úzké a vysoké, které jsou i zajímavým designovým doplňkem. Při výběru komody je důležitá i její hloubka – platí, že čím je větší, tím může komoda nabídnout více úložného místa.

Komoda IKEA, zdroj: ikea.com
Komoda IKEA, zdroj: ikea.com

Pozor si dejte na materiál a design

Komody v současné době nahrazují velké obývací stěny, takže je nutné věnovat pozornost i jejich designu a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Komody se v současné době nejčastěji vyrábějí z lamina, plastu či masivního dřeva. Zajímavostí jsou potom komody z látek, proutěného materiálu nebo i skla.

Možné je mít komody v rozličných barvách i designech. Při jejím výběru tedy pamatujte na to, aby komoda designově ladila. Vhodné je zvolit komody v tmavší barvě jako je například wenge, které se hodí téměř kamkoliv.