Kalové čerpadlo je všestranně využitelné

shutterstock.com

Kalové čerpadlo je jedním z velice užitečných pomocníků, co vám usnadní práci a ušetří čas v mnoha situacích. Zvláště v deštivém počasí, kdy voda zatéká i na místa, kde způsobuje škodu, se toto zařízení opravdu osvědčí. Proč si kalové čerpadlo koupit a dle jakých parametrů vybírat?

Mezi nejčastější problémy, které řeší kalové čerpadlo, patří zatopený sklep, zalévání zahrady dešťovou vodou nebo třeba vypouštění vody z bazénu znečištěnou bahnem, které se do něj dostalo kvůli náhlým přívalovým dešťům.

Kalové čerpadlo je tedy určeno k přečerpávání vody z místa A do místa B. Na trhu se dále můžeme setkat se speciálními typy čerpadel určených pro jímky a septiky, které si poradí i s hrubými nečistotami. Taková varianta totiž obsahuje systém řezacích nožů, co všechny větší částečky rozdrtí, aby nedošlo k ucpání či poškození zařízení.

Kdy kalové čerpadlo využijete?

Hned v úvodu článku bylo nastíněno, v jakých případech se kalové čerpadlo hodí. Snadno jím odčerpáte vodu ze zatopených místností, sklepa nebo třeba studny. Obměna znečištěné vody v bazénu se stane bezproblémovou akcí. Také s ním budete moci bez námahy využívat dešťovou vodu, kterou sbíráte do nějaké větší nádoby nebo jímky. Zapomeňte na kýble a bolesti svalů, čerpadlo vám jednoduše dopraví vodu tam, kam potřebujete. Popisovaný typ na hodně znečištěnou vodu pak pomůže postarat se o vybrání septiku.

Ponorné čerpadlo ACI 125 (vítěz testu iTest), zdroj: mountfield.cz

Podle čeho vybírat kalové čerpadlo

Zvolit správný typ není jednoduché, vždy je důležité ujasnit si, co s čerpadlem budete potřebovat přečerpávat a dle toho volit vhodné řešení. Zpravidla se budete rozmýšlet, zda ho potřebujete spíše na odčerpávání či přečerpávání nebo zásobování vodou a zavlažování.

Dle toho pak zvolíte konstrukci, která může být ponorná nebo povrchová a samozřejmě také výkon motoru. Výkonnější typy zvládnou přečerpat větší množství vody za kratší čas (udává parametr maximální průtok).

Pro některé může být důležitým parametrem i maximální výtlak, což je hodnota do jaké je čerpadlo schopno dopravit vodu. Avšak nezapomínejte, že se jedná u většiny výrobců o hraniční hodnotu a v praxi jí nemusíte dosáhnout. Nedoporučujeme proto jít na doraz a raději pořídit silnější čerpadlo s rezervou.

Pokud budete využívat čerpadlo jen rekreačně, můžete si vystačit i s levnějšími značkami. Konečná volba je na vás.

Zdroj: http://www.mountfield.cz/cerpadla