Kde je vhodné v domácnosti použít kalené bezpečnostní sklo?

zdroj: flotis.cz
zdroj: flotis.cz

Slyšeli jste už o tvrzeném sklu? Jedná se o sklo, které se vyrábí tepelnou úpravou kalením. Díky tomuto procesu se změní vnitřní napětí, čímž sklo získá nové vlastnosti. Jaké to jsou a kde se vyplatí jej použít u vás v bytě? O tom je dnešní článek.

Kalení je proces, kdy je sklo zahřáto na teplotu vyšší než 600 °C a pak je rychle ochlazeno. Takto vytvořené sklo je označováno jako bezpečnostní, vyznačuje se zejména vysokou pevností a také odolností proti nárazům. Dojde-li k jeho rozbití, rozpadne se na malé neostré úlomky, které redukují možnost poranění. Je to tedy podobné, jako u bočních skel u automobilu. Sklo má vyšší odolnost proti rozbití, ale když už se rozbije, tak riziko poranění je minimální.

Jsou místa, kde se kalené bezpečnostní sklo používá již nyní, třeba ho máte doma a ani o tom nevíte.

Celoskleněný nábytek

V moderních interiérech se sklo nevyužívá pouze k zasklení knihoven a dveří. Se sklem se v bytech a domech setkáváme stále častěji. Jeho hlavní předností je, že prosvětluje místnost a dává jí elegantní nádech.

Sklo je velmi oblíbeným materiálem mnoha architektů a designérů. V ne jednom moderním bytě se můžete setkat s celoskleněným nábytkem, skleněnými židlemi, policemi či nočními stolky. U takových prvků je nezbytné použít bezpečnostní sklo, které je tlusté, pevné a eliminuje možnost poranění vašich dětí v případě prasknutí. Doporučujeme si to před koupí raději zkontrolovat, zda opravdu kupujete výrobek z takového skla.

Bezpečnostní sklo v koupelně a kuchyni

Kalené bezpečnostní sklo nachází své uplatnění také v kuchyních a koupelnách. V hygienické místnosti se používá zejména jako prosklené sprchové kouty. Elegantní, ale finančně náročné je skleněné sanitární vybavení, jako jsou vany a umyvadla. Investice je sice poměrně náročná, ale budete mít zase něco jedinečného v interiéru.

Kalené sklo může být i poloprůhledné či s ornamenty, zdroj: flotis.cz
Kalené sklo může být i poloprůhledné či s ornamenty, zdroj: flotis.cz

V neposlední řadě se kalené sklo využívá v kuchyních. Jeho přední výhodou je, že zvládne teplotní výkyvy až 300 °C. Můžete ho tedy použít jako obklad kuchyňské linky, a to i v místech, kde se nachází varná deska. Nemusíte se bát jeho poškození.

Hledáte skleněný obklad kuchyňské linky? Zeptejte se ve sklenářství v Brně.

Kalené bezpečnostní sklo se tedy stále častěji objevuje v českých domácnostech. Tento trend zajisté bude pokračovat, protože sklo je materiál budoucnosti.

2 komentáře
  1. Když jsme chystali rekonstrukci bytu, tak jsem chtěl mít skleněné dveře do koupelny apod. ale ty ceny mě opravdu zaskočily. To je opravdu normální za jedny dát třeba 20 tisíc? nebo jen špatná firma?

  2. Jak to probiha, kdyz chci sklenene dvere do starych futer? Musis se vymenit?

Komentáře jsou uzavřeny.