Na co bychom měli pamatovat při zařizování ložnice?

shutterstock.com
shutterstock.com

Místnost pro odpočinek, načerpání nových sil a regeneraci organismu bývá při zařizování nového bytu či domu často opomíjena a přichází na řadu až jako poslední. Vzhledem k tomu, že v ložnici trávíme přibližně třetinu dne, by si zasloužila více pozornosti. Na co rozhodně nezapomenout?

Měla by působit harmonicky, navozovat pocit pohody a klidu. Navíc nevhodné umístění postele, divoké vzory na povlečení nebo příliš mnoho světla může významně narušit kvalitu spánku. Někteří využijí odborných služeb bytových architektů či designerů, jiní vsadí na svou intuici a zařídí domov podle svého vkusu a cítění. Patříte-li ke druhé skupině, odpovíme vám na nejčastější otázky, které vás pravděpodobně napadnou při zařizování ložnice.

Postel Laura z kvalitního bukového dřeva, zdroj: matracetropico.cz
Postel Laura z kvalitního bukového dřeva, zdroj: matracetropico.cz               

Kam s ní?

Podstatnou roli hraje umístění ložnice. Máte-li možnost, vyberte si pokoj orientovaný na východní nebo severovýchodní stranu. Většinou bývá nejstudenější, což je pro spánek ideální. Podaří-li se vám navíc vybrat pokoj s okny do poklidné části ulice, zahrady či parku, máte cestu ke komfortnímu spaní z velké míry zaručenou. Ticho, klid, tma a svěží vzduch podpoří váš zdravý spánek. Z praktických důvodů umístěte ložnici poblíž toalety a koupelny, oceníte to zejména v období nemoci nebo v seniorském věku.

Co s nábytkem?

Při rozmísťování nábytku v ložnici myslete především na budoucí provoz. Odborné příručky sice doporučují ponechat minimum nábytku, ovšem málokterý byt či dům je konstruován tak, aby to bylo možné dodržet. Kromě postele zde má své místo i šatní skříň, komoda, někdy dokonce i pracovní stůl, televizní stolek či rotoped. Je to praktické, ale dejte pozor, i zdánlivé banality jako např. světlo z radiobudíku či počítače mohou narušovat váš spánek.

Kvalitní postel je základním a nejdůležitějším prvkem ložnice. Nejvhodnějším materiálem pro její výrobu je masivní dřevo. Měly byste ji vybavit roštem a správnou matrací, která vyhovuje vašim zádům. Na trhu působí mnoho prodejců, kteří dokážou s výběrem kvalifikovaně pomoci a poradit. Pokud byste si chtěli výběr matrace nejdříve vyzkoušet na internetu, obraťte se na užitečného on-line pomocníka Dr. Sleepa.

Oblíbená matrace Fox s výškou 28 cm, zdroj: matracetropico.cz
Oblíbená matrace Fox s výškou 28 cm, zdroj: matracetropico.cz

Pamatujte také na dostatečný prostor kolem postele – pro pohodlný pohyb a snadnou manipulaci při údržbě by měl ze tří stran zůstat průchod alespoň 50-60 cm. Umístěte postel tak, abyste dobře viděli na dveře, budete mít větší pocit bezpečí. Naopak psychickou nerovnováhu a negativní energii vám může způsobit otevřený otvor za hlavou (dveře, okno).

Jaké barvy?

Tmavé barvy zmenšují velké prostory, matné povrchy pohlcují světlo. Z jednoho materiálu si nechte vyrobit postel i noční stolky, skříně a poličky – vše by mělo ladit a působit jednotně, nerušit. Na stěny a textil použijte barvy neutrální, spíše světlé, uklidňující. Vhodná je modrá, zelená, fialová (blížící se až modré). Zářivé a ostré barvy sice vzbuzují vášeň a temperament, ovšem ty zvolte pouze pro doplňky a dekorace. Stejně tak jako velké a pestré vzory na pyžamu a povlečení mohou při spánku zbytečně rušit.

Luxusní ložní povlečení Elegance, zdroj: matracetropico.cz
Luxusní ložní povlečení Elegance, zdroj: matracetropico.cz

Který textil?

Při výběru textilií a ložních doplňků dejte pozor na možnost jejich údržby. Polštáře a přikrývky, potahy a chrániče matrací, povlečení… to vše by se mělo dát prát alespoň na 60°C. Je to teplota, která spolehlivě zničí bakterie, roztoče, plísně a další nežádoucí mikroorganismy. Trpíte-li alergiemi, raději zapomeňte na věčné „lapače prachu“ – záclony, závěsy a koberce.

Kolik světla?

Ke spaní sice světlo nepotřebujeme, ale k večernímu čtení nebo nočnímu vstávání na toaletu ano. Hlavní centrální osvětlení na stropě doporučujeme doplnit menšími lampičkami s méně intenzivním světlem. Jestliže jste citliví na měsíční svit, vybavte vaše okna žaluziemi nebo roletami.

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.