Starožitný nábytek, který nenudí

Rok od roku roste počet domácností, které do moderně zařízeného interiéru zakomponovávají starožitný nábytek, ev. jiné historické prvky. A opravdu se není čemu divit. Starožitný nábytek totiž nikdy neomrzí.

Jak starý je starožitný předmět?

Starožitností je označován každý předmět starší 50 let. Tato hranice se však s vývojem technologií může postupně měnit.

Starožitnost nemusí být majestátní

Starožitnost, to nemusí být nutně pouze majestátní kusy nábytku, např. šatní skříně, příborníky, prosklené vitríny či knihovny. Za historické předměty jsou považovány také drobnější kusy jako stolní hodiny, obrazy, porcelán, zrcadla.

Je tolik historických stylů… jak se rozhodnout?

Každé historické období se vyznačuje upřednostňováním jiných výrobních materiálů, používáním jiných zdobících technik… Není proto podstatné, zda se rozhodnete pro starožitnost z období baroka, rokoka, renesance, impresionismu, biedermeieru nebo funkcionalismu.

Starožitnost by se vám měla v první řadě líbit a za druhé by měla být funkčně využitelná.

Vdechněte starožitnostem nový život

Máte vyhlídnutou starožitnost (židli, křeslo či taburet), jejichž vzhled, přesněji tedy čalounění, vám nepasuje do domácnosti nebo si říká o zásah odborníka? I v takovém případě existuje řešení. Nechejte předměty nově očalounit. Odmění se vám za to. Oživí váš interiér a vdechnou mu punc historie.

Nechejte historický předmět vyniknout

Už jen to, že historický předmět umístíte vedle novodobého, má famózní efekt. Jak se říká – protiklady se přitahují, a opravdu to neplatí jen o lidech. Kontrasty, a to nejen dobové, přitahují pozornost.

Věřte, že nízká starožitná komoda, na kterou umístíte televizor nebo historické hodiny na psacím stole v kanceláři, upoutají zraky návštěvníků. Popusťte uzdu fantazii a nebojte se kombinovat.

Kde koupit starožitný nábytek

Starožitný nábytek a další historické solitéry je možné koupit ve starožitnictví, některých bazarech a prodejnách specializujících se na tento typ sortimentu. Většina prodejen disponuje internetovými stránkami, kde prezentují nabízené zboží. Máte tak jedinečnou možnost prohlédnout si zboží ještě před tím, než se vydáte do prodejny na osobní návštěvu.