Podle čeho vybírat komodu do ložnice?

shutterstock.com
shutterstock.com

Ložnice je nejen místem odpočinku, ale velmi často v bytě slouží i jako hlavní úložný prostor. Vedle postelí sem proto patří i velké šatní skříně nebo vestavěné skříně. Úložného prostoru však není nikdy dost. Proto je oblíbeným ousem nábytku také komoda. Jak vybrat tu pravou?

Komoda – účelný i dekorativní kus nábytku

Komoda poslouží nejen k uskladnění oblečení. Samostatně stojící kus nábytku dokáže skvěle zaplnit menší nevyužitý prostor v ložnici, zároveň místnost zútulní. Ve strohé ložnici, kde zpravidla celou jednu stěnu místnosti zabírá velká plocha šatní skříně, je komoda prvkem, který tuto jednolitost porušuje. Komody jsou zpravidla relativně nízké, proto jejich vrchní deska přímo vybízí k instalaci dekorativních předmětů.

Pro svou oblibu je komoda často součástí celých ložnicových sestav. Ale moderní komodu do ložnice lze zakoupit také samostatně. Široká nabídka umožňuje bez obtíží sladit novou skříňku s ostatním zařízením ložnice.

Šuplíky nebo skříňky?

Z hlediska typu úložných prostor můžete volit komody:

  • šuplíkové
  • skříňkové
  • kombinované

Šuplíkové komody mají klasičtější vzhled a jsou i velmi vyhledávané pro svou praktičnost. Většina šatních skříní totiž šuplíky nedisponuje vůbec nebo jich nabízí jen velmi málo. Zásuvky jsou však velmi pohodlné pro uložení drobných předmětů i menších kusů oděvů – ponožek, spodního prádla, atd.

Velmi oblíbené jsou také kombinované komody, které nabízí šuplíky i klasické poličky. Zajímavé jsou také z hlediska vzhledu. Komoda se samými šuplíky může na někoho působit příliš jednotvárně. Zatímco kombinace zásuvek a skříněk působí nápaditěji.

Rozměry

Základním kritériem výběru je pochopitelně velikost komody. Pečlivě přeměřte prostor, který ve vaší ložnici hodláte zaplnit komodou. A při měření nezapomeňte vzít v potaz i to, zda zbývá dostatek místa pro pohodlné otevření dvířek skříňky a pro plné vytažení zásuvek.

Uvažujte nejen nad šířkou a hloubkou skříňky. Důležitá je také výška komody. Ačkoliv vyšší komoda nabízí více úložného prostoru, mějte na paměti, že úzká vysoká skříňka nebude vypadat příliš elegantně. Raději volte komodu, která bude proporcionálně vyrovnaná. A nezapomeňte také na to, že na nižší skříňce se budou lépe vyjímat bytové doplňky.

Různá barevná provedení komody z lamina, zdroj: kupono.cz
Různá barevná provedení komody z lamina, zdroj: kupono.cz

Materiál

Samozřejmostí je sladit komodu s ostatním zařízením ložnice. Pokud máte postel z masivu, oceníte jistě i komodu z odolného masivního dřeva.

Nejčastěji se však prodávají skříňky z dřevotřísky, které mohou mít různou povrchovou úpravu od dýhy po lamino. Praktické a snadno udržovatelné komody z lamina nabízí výhodnou cenu i vysokou odolnost vůči poškození. Lze ho bez problémů omýt vlhkým hadrem. A velkou výhodou je i velice široká nabídka vzorů od jednobarevných ploch až po mnoho variant dekorů dřeva. Moderní interiéry velmi často pracují s kombinací dekoru dřeva pro korpus skříněk a dvířka či šuplíky jsou jednobarevné (nejčastěji v barvě slonové kosti, ale také v bílé nebo i ve výraznějších barvách).

Při koupi dřevotřískového nábytku si také povšimněte, jak jsou vyřešeny hrany. Větší odolnost můžete očekávat u nábytku s kvalitně provedenou ABS hranou.