Podle čeho zvolit materiál podlahy?

shutterstock.com
shutterstock.com

Podlaha je v každém interiéru velmi podstatnou částí, která nejen dotváří celkový charakter prostoru, ale současně mu propůjčuje určité nezaměnitelné vlastnosti. Výběr podlahové krytiny je proto důležitým faktorem pro budoucí komfort bydlení. Nevíte jaký typ podlahy zvolit? V dnešním článku vám poradíme, dle jakých kritérií byste se měli rozhodovat.

Podlahové krytiny jsou z velké části vybírány podle následujících kritérií:

  • Cena
  • Design
  • Tepelně izolační vlastnosti
  • Tlumení nárazů
  • Náročnost pokládky
  • Náročnost případné opravy
  • Další faktory (měkká vs. tvrdá podlaha, odolná poškození mechanickému i chemickému, barevná stálost atd.)

Nejčastější výběr podlah probíhá mezi dřevěnými podlahami, koberci, laminátovými podlahami, PVC podlahami a dlažbou, přičemž je možné zvolit různé podlahové krytiny do různých místností.

Nejběžněji se setkáme s těmito typy podlah

Dřevěné podlahy

Jednoznačnou výhodou dřevěné podlahy je její přirozený teplý vzhled. Poměrně snadno se také opravuje přebroušením. Je to podlaha, která je stavěná na dlouhou výdrž a nezřídka vydrží i několik generací. Nevýhodou je hlavně vyšší cena.

Laminátové podlahy

U laminátové podlahy, která se velmi často volí pro pokládku tzn. plovoucím způsobem, je třeba počítat s vysokou tvrdostí podlahy. Při poškození nelze povrch opravit, je tedy potřeba dát pozor například na pády nožů či jiných ostrých předmětů.

Laminátová podlaha postrádá pružnost, takže nepříliš ideálně tlumí nárazy a kroky. Na druhou stranu se prodává v množství dekorů, takže se dá poměrně dobře vybrat požadovaný design. Výhodou je její nižší cena oproti dřevěným podlahám.

Vinylové podlahy

Velkou oblibu si získávají také PVC neboli vinylové podlahy. Špatně jsou někdy nazývány linoleem, kteréžto je zcela jiným přírodním materiálem. I vinylové podlahy se prodávají v obrovském množství dekorů, převážně dřeva a kachliček.

Vinylová podlaha, zdroj: podlahy-koberce.com
Vinylová podlaha, zdroj: podlahy-koberce.com

Imitace dřeva je velmi zdařilá a to také díky napodobení jeho struktury včetně let a suků. Dostupné jsou v rolích, obdobně jako koberce, kdy je pokládka velmi snadná a především rychlá, nebo tvrzené v deskách, které se dají použít také pro plovoucí podlahu. Jsou cenově dobře dostupné.

Koberce

Další stále často volenou alternativou jsou koberce, které jsou oblíbené především pro pocit tepla od nohou, který poskytují. Vycházejí také dobře cenově a jsou k sehnání ve velké spoustě dekorů. I pokládka je poměrně snadná a nenáročná.

Jeden komentář
  1. Jaká je tak idealni cena laminatky, aby to nebyl uplny sunt? Proste takova ta zlata stredni cesta, aby to neco vydrzelo a nebylo prislis drahe…

Komentáře jsou uzavřeny.