Posuvné dveře aneb když se spojí luxus a praktičnost

shutterstock.com
shutterstock.com

Život v bytě se většinou vyznačuje neustálým bojem s nedostatkem prostoru.  A to nejen prostoru úložného. Především obyvatelé bytů v panelových domech dobře znají situace, kdy otevření dveří do koupelny zablokuje celou předsíň a znemožní pohyb dalším členům domácnosti.

V těchto bytech se také setkáte s nepromyšleným systémem otvírání dveří do obývacího pokoje. Velmi často hrozí jejich kolize s otevřenými dveřmi do sousedního dětského pokoje. Nejen praktickým, ale také velmi estetickým řešením tohoto problému mohou být právě posuvné dveře.

Posuvné dveře šetří prostor

Na rozdíl od klasických dveří posuvné dveře při otevření neční do prostoru. Nedochází tak k blokování frekventovaných míst křídlem otevřených dveří ani ke kolizím s nábytkem či dalšími dveřmi. Pod pojmem moderní posuvné dveře si však nepředstavujte pouze harmonikové dveře, i když i tyto dveře mají na trhu stále své místo.

Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: shutterstock.com
Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: shutterstock.com

Plní však pouze funkci oddělení určitého prostoru, ale jejich zvuková izolace je nedostatečná. Moderní posuvné dveře mají všechny vlastnosti dveří klasických od vzhledu až po zvukovou a tepelnou izolaci, které jsou oproti klasickým dveřím jen mírně nižší. Můžete je vzhledově sladit s ostatními klasickými dveřmi použitými ve vašem interiéru.

Lze vybírat z dveří plných, se skleněnými výplněmi či dokonce z posuvných dveří celoskleněných. Nutno dodat, že posuvné dveře často neposlouží pouze k úspoře místa v menších bytech, ale celý interiér pozdvihnou i po stránce estetické, a proto je jich využíváno i v rozlehlých domech či prostornějších bytech.

Typy a instalace posuvných dveří

Při rekonstrukci panelákových bytů často dochází k výměně všech dveří a náhradě problémových dveří dveřmi posuvnými. Volit můžete mezi dvěma typy:

Posuvné dveře do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra ve zdi jsou prostorově nejúspornější. Při otevření zajíždí do pouzdra umístěného ve zdi vedle dveřního otvoru a dveřní křídlo tak při otevření nezabírá vůbec žádný prostor. Instalace tohoto typu dveří se velmi snadno provádí především v novostavbách, je však třeba s jejich umístěním počítat již v projektu. Instalace je ale možná i ve starších bytech při výměně dveří. Pro tento typ posuvných dveří je třeba vybourat vedle dveřního otvoru díru o rozměrech stavebního pouzdra. Do vzniklého prostoru se umístí duté stavební pouzdro opatřené kolejnicemi pro pohyb dveří.

Při instalaci pouzdra je třeba si uvědomit, že nemá nosnou funkci. Pouzdra jsou vhodná jak pro zděnou, tak pro sádrokartonovou příčku. Jejich instalace se dle druhu příčky mírně liší a šikovnému kutilovi v obou případech zabere zhruba 2 hodiny. Stavební pouzdro lze zakrýt omítkou či obložit sádrokartonem a ve výsledku se stavební pouzdro stává neviditelnou součástí zdi místnosti. Cena takového pouzdra se pohybuje od 5 000 Kč za jednokřídlé dveře o šířce 60 cm.

Posuvné dveře na zeď

Posuvné dveře na zeď lze využít v prostorách, kde si chceme ušetřit práci s vybouráváním otvoru pro stavební pouzdro, či kde je toto bourání nevhodné. Kolejnice vedoucí posuvné dveře mohou být umístěny na zeď vedle dveřního otvoru či na strop. Dveře se vysouvají do strany přes zeď.

Posuvné dveře na zeď, zdroj: shutterstock.com
Posuvné dveře na zeď, zdroj: shutterstock.com

Je proto potřeba počítat s tím, že při otevření zaberou místo na zdi vedle vstupu do místnosti a tento prostor tedy nelze zastavět nábytkem ani vedle dveří zavěsit obrazy či jiné dekorace. Vodící lišta může být viditelná či skrytá do garnýže ve stejném barevném odstínu jako obložkové zárubně dveří. Jsou také levnější a jednodušší variantou zejména při rekonstrukci bytu.

Oba typy, tedy posuvné dveře do zdi i na zeď mohou být jednokřídlé i dvoukřídlé. Dvoukřídlé dveře se hodí především do větších prostor, často jsou využívány jako předěl mezi jídelnou a obývacím pokojem či mezi halou a obývacím pokojem. Dvoukřídlé dveře dodají interíéru na honosnosti, ale i jednokřídlé posuvné dveře již vytváří dojem luxusního prostředí.

Článek sepsán ve spolupráci s firmou Lukostav, která vám ráda s instalací posuvných dveří pomůže.