Pravidla a také možnosti získání dotace Nová zelená úsporám

O programu Nová zelená úsporám jste pravděpodobně už slyšeli alespoň z doslechu. Aktuálně funguje už poslední vlna dotací, které lze získat třeba na fotovoltaiku nebo na výměnu oken. Za dotačním programem stojí Státní fond životního prostředí, který si klade za cíl snížit výrobu energií, a tím trochu ulevit naší planetě, která poslední roky velmi trpí tím, jak se k ní chováme. Pokud dojde ke snížení spotřeby energií v jednotlivých domácnostech, rázem se sníží i výroba energie jako takové a planeta nám poděkuje. Proto zkuste zvážit i vy, jestli se nevyplatí do nových oken nebo nové střechy investovat. 

A pokud se rozhodnete zainvestovat do nových oken, nové střechy nebo fotovoltaiky, prozradíme vám vše, co se týká dotací z dotačního programu Nová zelená úsporám. Případně vás krok po kroku provede Zelená dotace

Kdo může zažádat o dotaci Nová zelená úsporám?

O dotaci z Nové zelené úsporám může požádat absolutně každý majitel rodinného domu nebo bytu. Také může o dotaci požádat stavebník či fyzická nebo právnická osoba. Je třeba poznamenat, že nemusí být před prováděním prací. Požádat o dotaci můžete i během prováděných prací nebo i zpětně, a to maximálně během dvou let od provedení prací. 

Na jeden dům se podává jen jedna žádost

Taky je třeba konstatovat, že na jeden dům nebo byt se podává jen jedna jediná žádost. Ta však může obsahovat i více žádostí na dotace. Může zahrnovat například dotaci na zateplení, dotaci na fotovoltaiku nebo zároveň ještě dotaci na výměnu oken

Je však třeba splnit pár podmínek

Tou hlavní podmínkou, kterou je nutné splnit, je, že se musí danými opatřeními snížit náročnost budovy alespoň o dvacet procent. Pakliže k tomu dojde, máte rázem nárok na dotaci, která vám může snížit až padesát procent vašich výdajů na dané opatření. O malý finanční příspěvek se tak v žádném případě jednat nebude.