Pronajímat byt v Brně se rok od roku více vyplatí

Přemýšlíte o tom, že budete pronajímat byt v Brně? Pak je nyní ten správný čas. Ceny nájmů se za poslední dva roky zvedly v průměru skoro o tři tisíce. Máte tři možnosti, jak v tomto případě s nemovitostí naložit. Můžete zvolit krátkodobý, střednědobý nebo dlouhodobý pronájem. Čtěte dál a dozvíte se, jaké plusy a mínusy jednotlivé možnosti skýtají. Všechny výhody druhého největšího města v České republice už teď stojí na vaší straně.

Pronajímat byt na pár dní nebo dlouhodobě? Ujasněte si priority a cenu!

Jako vlastník nemovitosti ve městě, kde ceny pronájmu stabilně rostou, a poptávka převyšuje nabídku, můžete zvolit ze dvou způsobů, jak k situaci přistoupit. Na vaší straně stojí zájem těch, kteří v moravské metropoli hledají zázemí. Škála zájemců je pestrá.

· turisté

· studenti

· lidé stěhující se za prací

· rodiny s dětmi

· osoby, které nedosáhnou finančně na vlastní bydlení

· lidé preferující z různých důvodů bydlení v pronajaté nemovitosti

Vždy je důležité zvážit různé faktory, které ve finále mohou ovlivnit to, zda budete s rozhodnutím spokojeni a bude pro vás dlouhodobě příjemné a především ziskové. Položte si následující otázky.

1. Jaké jsou vaše priority? Chcete mít s pronájmem co nejméně práce a řešit jen nezbytné okolnosti? Nebo máte čas a chuť věnovat se stále novým klientům, řešit úklid, opravy?

2. Jste ochotni investovat za účelem zkvalitnění vybavení, zvýšení pohodlí a výjimečnosti, když výsledkem bude vyšší cena nájemného?

3. Nezapomeňte vzít v úvahu složení a nastavení sousedů. Bude jim vadit případný hluk? Jsou to starousedlíci, kteří nemají rádi stále nové sousedy?

4. Upřímně zhodnoťte kvalitu zázemí a lokalitu.

Nastavení ceny

Zde hraje svoji roli velikost, umístění, míra a standart vybavení, občanská vybavenost možnost parkování, nebo zda se jedná o novostavbu. Průměrná cena přepočtená na jeden metr čtvereční se v Brně pohybuje kolem 250 korun. Zájem je především o ty menší. Ty o velikosti 1+kk vynáší kolem 9500 korun měsíčně, 2+kk pak 12000 korun. Proměnnou směrem dolů či nahoru hrají výše uvedené faktory a vlastnosti.

pronajímat byt v Brně

Dlouhodobá klasika

Univerzální a nejvíce rozšířená možnost pronájmu. Je vhodná pro jakýkoliv typ nemohovitosti v jakékoliv brněnské lokalitě. Můžete takto nabídnout jak byt bez vybavení tak s ním. Je to řešení pro každého.

Výhodou je pravidelný měsíční příjem a malá časová náročnost ohledně údržby. Tedy za předpokladu, že budete mít to štěstí a narazíte na solidního nájemníka, který vám (nebo sousedům) nebude dělat potíže. Vezměte v úvahu, že téměř 10% lidí v naší zemí se potýká s exekucí.

Jednorázové výdělky

Brno je pro turisty atraktivní město. Kromě nich je zde velká fluktuace lidé, kteří město navštíví pracovně v rámci konferencí, výstav a tak podobně. Máte-li být úspěšní při krátkodobém pronajímání, měli byste vlastnit nemovitost ve skvělé lokalitě, ideální v centru Brna nebo jeho nejbližším okolí. Ceny si můžete v tomto případě nastavit daleko vyšší.

Zisk ale nebude zadarmo. Pravděpodobně vás čeká investice do kvalitního vybavení, propagace, servis, pravidelný úklid a údržba. Počítejte i s velkým časovým vkladem. Se zájemci musíte komunikovat nebo je pravidelně ubytovávat. Rizikem je míra obsazenosti. V hlavní sezóně nebudete vědět kam dřív skočit, ale v té vedlejší může zet prázdnotou. Platba pravidelných poplatků za energie a další náklady je na vašich bedrech.

Pokud se rozhodnete jít tímto směrem, můžete využít platformu jako je například Airbnb, která nyní v Brně zažívá velký boom. Další variantou jsou agentury, které za poplatek kromě klientů zajistí i služby spojené s jejich ubytováním a úklidem.

Střednědobá varianta

Tato zlatá střední cesta u nás není příliš častá, přitom právě v případě Brně může být ideální volbou. Jde o pronájem na dobu od jednoho měsíce do jednoho roku. Této možnosti využívají především studenti, zahraniční pracovníci nebo třeba manažeři.

Pokud vlastníte nemovitost v blízkosti jedné z brněnských univerzit, vysokých škol nebo velkých zahraničních firem, zvažte tuto možnost. Výhodou je možnost říci si o vyšší cenu a menší časová investice a starosti s nájemníky. Musíte počítat s tím, že mohou nastat proluky, budete muset zájemce hledat a vybavit kompletně zázemí pro okamžité užívání. V poslední době také vysoké ceny začínají odrazovat studenty, kteří se začínají vracet na koleje.

Brno je pro majitele bytů zlatá loď. Ceny za jejich pronájem každoročně rostou, poptávka je velká a je tedy možné si mezi zájemci vybírat podle svých představ. Už víte, jaké otázky byste si neměli zapomenout zodpovědět před finálním rozhodnutím. Jakou časovou variantu zvolíte, záleží na vás. Jaké jsou výhody a nevýhody, už víte. Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o svoje zkušenosti s pronájmem bytu v Brně, případně jaká volba je pro vás ta ideální.