Na co si dát pozor při výběru manželské postele

shutterstock.com

Základem každé ložnice je postel. Pokud se právě chystáte pořídit tu manželskou, pak věřte, že je to vcelku věda. Zdaleka by totiž nemělo jít jen o vzhled či cenu.

O vydatný spánek se zasazuje množství parametrů, které se nevyplatí přehlížet. Z jakého materiálu by měla postel být? A co matrace či rošty? O tom všem se dočtete na následujících řádcích.

Mnoho lidí si často neuvědomuje, že to, jak spí, ve velké míře ovlivňuje to, jak se cítí. Bolesti hlavy, zad, kloubů a svalů, to je jen stručný nástin nejběžnějších problémů, se kterými se potýkají mnozí, co spí na nevyhovující posteli. Také se hodí připomenout, že v posteli strávíme 1/3 našeho života!

Od postele chtějte co nejvíce a nedělejte žádné kompromisy.

Dřevo je záruka dlouhé životnosti

Mezi nejlevnější manželské postele na trhu patří ty z dřevotřísky. Pokud však hledáte něco, co vydrží dlouho, je bytelné a hodí se do každého interiéru, pak vsaďte na osvědčené dřevěné postele. To je sice dražší, ale v konečném důsledku levnější, protože vydrží déle. Vůbec nejkvalitnější je masiv, kterému se přisuzuje velká odolnost a navíc je výborně kombinovatelný s bytovým textilem.

Postel z masivu vydrží velmi dlouho, zdroj: najlepsinabytok.sk

V poslední době se velké oblibě těší i kovové konstrukce, ty však působí chladně a nehodí se všude. Není vždy pravidlem, že kovová postel musí být pevnější než ze dřeva. Obzvlášť ty levnější mají často slabší materiál a nemusí být tolik stabilní. Jestli však už budete takovou postel vybírat, myslete na to, že čím bytelnější a silnější materiál, tím těžší pak postel bude.

Tip: Ušetřit při nákupu nové postele můžete tím, že si ji sestavíte sami. Stačí mít pár běžných nástrojů vrtačku či aku šroubovák na utahování šroubů, kladívko a pevné nervy.

Jedna, nebo dvě matrace?

Velké dilema nastává ve chvíli, kdy partnerská dvojice začne řešit otázku matrace, potažmo i roštu pod ní. Je lepší jedna velká, nebo dvě jednolůžkové matrace? Záleží na tom, jaký komfort vyžadujete. Pokud se ve svých nárocích s drahou polovičkou lišíte, pak si raději každý vyberte matraci přesně pro sebe.

Dvoulůžková matrace: výhody a nevýhody

+ levnější možnost
+ uprostřed nevzniká „mezera“
– ohledně tvrdosti je třeba dělat kompromis
– nemožnost umístit polohovatelné rošty

2krát jednolůžková matrace: výhody a nevýhody

+ vysoký komfort, každá polovina splňuje požadavky člověka, co na ní spí
+ možnost polohovat s pomocí roštů
– dražší možnost
– uprostřed postele vzniká „mezera“

Ani malá, ani velká

Rozhodujícím kritériem je samozřejmě i samotná velikost postele, tedy její konstrukce. Obecné pravidlo říká, že k výšce postavy člověka je třeba přičíst 25 cm, a tak získáme minimální možnou délku. Největší výběr je u postelí o délce 200cm, jiné rozměry jsou okrajové a často musí být vyráběny na míru.

Co se týče šířky, záleží na pohodlí. Prodávají se manželské postele široké 140 cm, což není příliš vhodné řešení.

Za optimální se považuje šířka okolo 180 až 200 cm. Každý spáč má tak pro sebe dostatek místa. Bohužel většinou velikost postele limituje rozměr místnosti, a tak si mnoho lidí nemůže dovolit takovou postel, která by pro ně byla nejvhodnější.

Vždy je ale dobré si postel v každém případě před nákupem vyzkoušet, specializovaná studia takovou možnost nabízí. Rada na závěr tak zní, nekupujte hned první postel a raději jich vyzkoušejte více.

Sepsáno ve spolupráci se stěhovací firmou www.zew.sk

Jeden komentář
  1. U nas vyhrala jedna spolecna, abychom se mohli v posteli valet bez mezery mezi matracemi

Komentáře jsou uzavřeny.