Starožitný nábytek v moderních interiérech

Současná doba se navrací ke starým kořenům v podobě historického nábytku z období renesance, baroka, rokoka, klasicismu, empíru, biedermaieru, historismu, secese, artdeca či funkcionalismu. Za historický nábytek jsou považovány starožitné, staré i novodobé luxusní repliky různých kusů nábytku.

jídelní stoly

Jaký starý nábytek lze pořídit

Nábytek se dováží z různých koutů Evropy. Mezi klasiku patří postele, skříně nebo komody, jež vám pomohou ozvláštnit obyčejnou ložnici. Staré jídelní stoly i židle, funkční příborníky nebo lavice si zase najdou své místo v novodobých kuchyních. Propracované psací stoly, prostorné knihovny, obývací stěny, vitríny, pohodlné sedačky, taburety a křesla se stanou dominantou každé společenské místnosti nebo obývacího pokoje. Dámy jistě ocení toaletní stolky se spoustou malých šuplíků a oválným zrcadlem. Raritou jsou celé komplety v jednotném designu. Jestliže nemáte doma tolik prostoru, nebo si nemůžete dovolit obměnit všechen objemný novodobý nábytek za starší, dobře vám poslouží i drobné starožitnosti. Lustry, svícny, zrcadla, obrazy, hodiny, sošky či porcelán dobře zapadnou do jakékoliv místnosti.

vitríny

Jak sladit dobový nábytek s moderním?

Vykouzlit starobylou atmosféru v domácnosti můžete i za předpokladu, že starožitnými předměty nechcete zařizovat celý dům či byt. Stačí je umístit pouze do jednoho pokoje. Historický nábytek dokáže velmi dobře doplnit moderní kousky. Budete až mile překvapeni, jak skvěle mohou k sobě některé prvky ladit. Nejvhodnějších kombinací docílíte, když se budete řídit několika základními pravidly.

starožitný

  1. Nábytek by měl korespondovat s barvami v místnosti. Abychom se vyvarovali překombinovanosti, je vhodné opakovat maximálně tři barevné odstíny.
  2. Jak se říká, v jednoduchosti je krása, takže pokud nevíte, jaké barvy zvolit, vsaďte na jistotu. Pro nový nábytek zvolte jednu neutrální barvu a nechte vyniknout starožitné zařizovací předměty. Především pestrobarevné pohovky, taburety a křesla se rázem stanou nepřehlédnutelnými.
  3. Zaměřte se na použité materiály. Čím lépe sladíte stávající zařizovací předměty se starožitnými kousky, tím lépe společně zapadnou do celku.
  4. Harmonii jednotlivých předmětů můžete docílit také doplňujícími se liniemi. Tvarová sladěnost je jedním z klíčů dokonalého výsledku.
  5. S množstvím staršího nábytku nebo doplňků to nemusíte přehánět, stačí jeden, dva větší kousky.
  6. Nebojte se netradičních kombinací, novodobý nábytek ozdobí i malá starožitná drobnost nebo dekorace.