Věčné dilema: Sprchový kout nebo vana?

shutterstock.com
shutterstock.com

Při zařizování koupelny jistě přijde na řadu otázka, zda si do ní pořídíte klasickou vanu nebo sprchový kout. Ideální by bylo mít obojí, ale málokterá koupelna, natož starší, poskytuje dostatek prostoru na obě varianty. V minulosti v rodinných domech i bytových jednotkách byly používány takřka výhradně vany. Jak je tomu v dnešní době?

V dnešní době se klade stále větší důraz na praktičnost, hledají se možnosti úspor a také se více hledí na užitný prostor koupelny. Z těchto důvodů jsou v domácnostech k vidění stále častěji sprchové kouty, které nabízejí řadu výhod oproti klasické vaně.

Vana je ideální pro relaxaci

Základní rozdíl spočívá v pohodlí. Vana umožňuje relaxaci a odreagování. Není nad to, když si ji napustíte až po okraj horkou vodou a ponoříte se do ní. Jde o skvělý odpočinek po náročném dnu. Pokud máte malé děti, je vana rovněž praktičtější, protože je v ní snáze umyjete.

Sprchový kout, zdroj: shutterstock.com
Sprchový kout, zdroj: shutterstock.com

Sprchové kouty v tomto ohledu přeci jen nejsou tak dobré, slouží spíše jen pro rychlé osprchování. Vybrané varianty sice mohou mít hlubší vaničku, ta ale rozhodně nenahradí klasickou vanu. Naopak sprchový kout nabídne vyšší komfort pro sprchování, kdy se do ní pohodlněji vstupuje, nabízí větší prostor okolo vás a máte jistotu, že voda nebude téct, kam nemá.

Sprchování spotřebuje méně vody

Další důležitou váhou při rozhodování bývá otázka spotřeba vody. Napuštěná vana spotřebuje i přes sto litrů vody. Koupete-li se takto častěji, bude to již výrazně znát na účtech za vodu i energie. Sprchování je mnohem úspornější. Sprchování o délce 5 minut spotřebuje jen kolem padesáti litrů vody. Rozdíl mezi těmito variantami vyjádřený ve finančních prostředcích může být kolem 10 korun. Když si tuto částku vynásobíte počtem členů domácnosti, značně to zvýší měsíční poplatky. Sprchovat se můžete ve vaně i ve sprchovém koutě, ale to druhé je určitě mnohem pohodlnější.

Vana se zástěnou, zdroj: shutterstock.com
Vana se zástěnou, zdroj: shutterstock.com

Sprchové kouty zaberou méně místa

Jedním z hlavních důvodů, proč se ruší vany při rekonstrukci koupelny, je právě požadavek na zvětšení užitné plochy. Ať už zvolíte čtvrtkruhový sprchový kout, nebo čtvercovou či obdélníkovou variantu, je nasnadě říci, že zabere mnohem méně místa nežli vana. Právě z tohoto důvodu jsou sprchové kouty ideální do menších koupelen.

Z výše uvedeného vyplývá, že obě řešení mají svá pro a proti. Konečné rozhodnutí je tak jen na vás, jakou cestou se vydáte. Avšak je důležité si uvědomit, že se rozhodujete na deset a více let dopředu, a proto musíte střízlivě zhodnotit vaše potřeby především s ohledem na budoucnost.

2 komentáře
  1. Obdivuji každého, kdo má doma jen vanu, vždyť je to tak nepohodlné se sprchovat!

  2. mě to rozhodně nepřijde nepohodlné, ba naopak velmi rychlé a praktické! a navíc ta spotřeba vody ve vaně a čekání než se vana napustí. ale je pravda, že na koupel jednou za čas nedám dopustit a dopřeju si ji

    lukáš

Komentáře jsou uzavřeny.