Výhody a nevýhody srubových domů

woodlife.cz
woodlife.cz

Plánujete opustit stísněný byt a postavit vlastní dům? Pokud patříte mezi milovníky přírody či neotřelých staveb, možná zvažujete i stavbu srubového domu. Přestože nemají přímo původ v české krajině, těší se stále větší oblibě. Proč tomu tak je? Rozebereme hlavní výhody, ale i několik nevýhod srubových staveb obecně.

Proč zvolit srubový dům?

Srubový dům dokonale splňuje požadavky na moderní bydlení – má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je zdravotně nezávadný a ekologický. Ekologičnost stavby je dána tím, že dřevo je plně recyklovatelný přírodní materiál. Navíc při stavbě srubového domu vzniká jen velmi malé množství odpadu.

Tepelná izolace

Výtečnou tepelnou izolaci zajišťují 30-40 cm silné klády, které tvoří obvodové zdi roubenky. Jejich izolační schopnost odpovídá zděné stěně o zhruba dvojnásobné šířce. Spoje mezi jednotlivými kládami jsou dále utěsněny izolací. Zpravidla jsou voleny přírodní materiály jako například ovčí vlna. K dalším možnostem patří minerální vlna nebo izolační látka z technického konopí.

Izolační schopnost dřeva zajistí teplo v zimních měsících a naopak příjemný chládek v interiéru v horkém létě. Z hlediska vytápění je vítanou vlastností i velmi rychlé vytopení vymrzlého srubového domu. Díky této vlastnosti je vhodný i jako rekreační objekt, ve kterém bude krátce po příjezdu příjemně teplo.

Interiér srubového domu, zdroj: woodlife.cz
Interiér srubového domu, zdroj: woodlife.cz

Zdravé mikroklima

Volba přírodních materiálů zaručuje zdravotní nezávadnost stavby. To ale není vše. K dalším pozitivním vlastnostem dřeva je, že dům přirozeně dýchá a v interiéru domu se udržuje zdravé mikroklima. Neustále udržuje optimální relativní vlhkost vzduchu. Dřevo navíc pohlcuje pachy a neutralizuje vliv geopatogenních zón.

V krátkosti ještě shrneme hlavní výhody srubových domů:

  • ekologické bydlení
  • přírodní materiály
  • zdravé bydlení
  • nízké náklady na vytápění domu
  • krátká doba výstavby
  • proces výstavby umožňuje stavět kdykoliv během roku
  • velice dlouhá životnost – při správné péči ji lze počítat i na stovky let
  • stylové bydlení – neotřelý vzhled budovy

Co by vás mohlo zaskočit?

Pochopitelně vše má svá pro a proti. Přestože výhody srubového domu jsou nesporně veliké, i u něj můžete narazit na nějaké ty záludnosti.

Pozor na územní omezení

Jedním z největších zádrhelů může být získání stavebního povolení. Netypická stavba srubového domu skutečně opticky vhodně nezapadá do každé lokality. V zástavbě městských rodinných domů ani v centru vesnice proto nejspíš nebudete moci srubový dům postavit.

Se stavbou srubového domu je tedy třeba počítat již při koupi stavebního pozemku. Ovšem většina těch, kteří se zamilují do dřevěných staveb, stejně touží spíše po bydlení v blízkosti lesa a přírody v podobě srubové chaty. A právě v takových místech by nemělo být povolení stavby srubového domu větším problémem.

Interiér srubového domu, zdroj: woodlife.cz
Interiér srubového domu, zdroj: woodlife.cz

Chcete mít stále pěkný vzhled domu?

Srubový dům vyžaduje péči. Tu sice vyžaduje každý dům, ale péči o dřevo je třeba provádět častěji. Sice lze fungovat i ve srubovém domě bez jakéhokoliv ošetření klád, ale potom je třeba počítat s kratší životností domu i jeho méně pěkným vzhledem.

Chyby v konstrukci se nedají napravit

Stavba srubového domu vyžaduje precizní postup i množství zkušeností. Zapomeňte tedy, že byste se mohli do stavby pustit svépomocí. Také výběr firmy, která bude provádět konstrukci domu, je třeba pečlivě zvážit a zvolit skutečně spolehlivou společnost. Případné chyby při stavbě se totiž jen těžko napravují.

Konstrukce srubové stavby dále musí počítat s tím, že čerstvé dřevěné klády budou několik let sesychat. Proto je třeba speciálně upravit instalaci oken a dveří, aby nebyly při sesychání a snižování budovy poškozeny. Dilatace a posuvy v důsledku sesychání je třeba řešit také u schodů, komínu, rozvodů vody, apod.

Dřevěný dům neustále pracuje

Přestože srubový dům má velice dobré tepelně-izolační vlastnosti, je na tom hůře s izolací zvukovou. Navíc počítejte s tím, že dřevěný dům pracuje a především v období jeho sesychání se nenechte vylekat praskáním a dalšími zvuky typickými pro dřevěnou stavbu.

Nerovná stěna z kůlů se může projevit jako problematická při zařizování interiéru. Proto se velmi často volí alespoň vnitřní příčky rovné (ze sádrokartonu či zděné). Ty umožní nejen snadné osazení zařizovacími prvky, zavěšení nábytku i sanity, ale slouží i jako akumulační jádro domu.