Hodí se tepelné čerpadlo i do staršího domu?

zdroj: wolfcr.cz
zdroj: wolfcr.cz

Ceny energií příliš neklesají, není tak divu, že vytápění rodinného domu je vysokou položkou v rodinném rozpočtu. Své o tom vědí především majitelé starších domů. Tehdejší materiály, konstrukce domu i jeho podsklepení zapříčiňují vyšší tepelné ztráty než je tomu u domů moderních. Náklady na vytápění zvyšují také velké místnosti s vyššími stropy. Majitelé starších domů přistupují k výměně oken i zateplení domu. Ale velké úspory za vytápění by mohli dosáhnout také pořízením tepelného čerpadla.

Lze tepelné čerpadlo pořídit i do staršího domu?

Odpověď zní jednoznačně ano. Dokonce v případě starších domů je návratnost investice do tepelného čerpadla daleko kratší než v případě domů nízkoenergetických či dokonce pasivních. Tepelné čerpadlo snižuje náklady na vytápění až na třetinu. Čím větší jsou tepelné ztráty domu, tím více je třeba topit. S vyššími náklady na topení se finanční rozdíl při použití čerpadla velmi brzy projeví na vašem účtu.

Tepelné čerpadlo snižuje náklady na vytápění až na třetinu.

Rozhodnete-li se pro pořízení tepelného čerpadla do staršího domu, nelze sáhnout po libovolném modelu. Je třeba se poradit s odborníky, kteří vám na základě informací o vašem domě i o vaší otopné soustavě poradí.

Jaké parametry je třeba zvážit?

Až se budete chystat na konzultaci s odborníkem, pečlivě si zjistěte všechny potřebné informace o vašem domě. Pro zhodnocení vhodnosti instalace tepelného čerpadla budete potřebovat sdělit dodavateli následující informace:

  • typ domu – rodinný dům, rekreační objekt,…
  • tepelnou ztrátu domu – tu často majitelé starších domů ani neznají, potom nezbývá než tepelnou ztrátu odhadnout na základě informací o velikosti objektu a použitých stavebních materiálech, zda je dům zateplen
  • druh otopné soustavy – zda máte radiátory, podlahové topení nebo teplovzdušné topení
  • velikost průměru trubek otopné soustavy
  • vaše aktuální náklady na vytápění a elektřinu
  • kolik hodin denně dům vytápíte
  • maximální teplota topné vody

Dobrou zprávou je, že pro tepelné čerpadlo nejsou žádnou překážkou trubky topné soustavy o velkém průměru, které se ve starších domech velmi často vyskytují. A problémem není ani samotížný oběh. Většinou je proto možné využít stávající rozvody, což celou realizaci usnadní. Pokud je váš dům vytápěn plynovým nebo elektrickým kotlem, lze tyto původní kotle v topné soustavě ponechat jako záložní zdroje.

Podlahové topení je pro vytápění tepelným čerpadlem ideální, zdroj: shutterstock.com
Podlahové topení je pro vytápění tepelným čerpadlem ideální, zdroj: shutterstock.com

Postačí standardní tepelné čerpadlo?

Standardní tepelná čerpadla dokáží ohřát topnou vodu maximálně na 55°C. Tato teplota může dostačovat i pro ohřev TUV v zásobnících vody a tím zkrátit návratnost investice.

Vysokoteplotní tepelné čerpadlo dosáhne i vyšších teplot. Jeho provoz je však dražší a vyšší je i jeho pořizovací cena. Podívejme se tedy, zda do vašeho domu bude dostačovat standardní tepelné čerpadlo či nikoliv. Pokud je teplotní spád vaší topné soustavy 55/45°C, lze bez omezení instalovat standardní tepelné čerpadlo.

Při teplotním spádu vyšším než 55/45°C vám za nízkých venkovních teplot nebude pro vyhřátí domu dostačovat teplota topné vody 55°C. Tento problém lze vyřešit kvalitním zateplením domu, poté by již mělo opět dostačovat standardní tepelné čerpadlo.

Tip: Flexibilní regálový systém vyřeší problémy s nedostatkem úložného prostoru

Pokud ale dům zateplen není, bývají doporučována vysokoteplotní tepelná čerpadla. Efektivnějším řešením však je druhá možnost – instalace tepelného čerpadla s regulací topného zdroje. Zjednodušeně řečeno – tento systém funguje tak, že pokud venkovní teplota klesne pod určitou mez, vypne se topné čerpadlo a topnou vodu ohřeje na teplotu vyšší než 55°C záložní zdroj.