Z čeho se skládá krb?

shutterstock.com

Krb patří v tuzemských domácnostech k nejoblíbenějším topidlům. V interiéru je i výrazným estetickým doplňkem, který utváří osobitý a jedinečný vzhled místnosti, v níž je umístěn. Z jakých hlavních součástí je krb složen?

Základem každého krbu je krbová vložka, tedy vnitřní část, povětšinou se skleněnými dvířky, které umožňují dopřávat si pohled na plápolající oheň. Tato vložka musí být obezděna a zaizolována. Obestavba (oblíbená je v kamenném nebo kachlovém provedení) je tedy další částí, bez které se krb neobejde, stejně jako podstavec. Důležitým pravidlem je, že materiál těchto stěžejních částí musí být kvalitní a pevný a musí být schopen dlouhodobě odolávat vysokým teplotám. Alternativou jsou samostatně stojící krbová kamna.

Kouřovody

zdroj: palomino.sk

Neméně důležitou součástí krbu jsou i kouřovody, kterými proudí kouř do komína a ven. Standardně se vyrábí z oceli. Mohou být také v nerezovém provedení (pokud jsou vidět). Parametry jednotlivých trubek se odvíjí od velikosti krbu i komínového vedení. Ty vám nadimenzuje odborník v závislosti na vybrané krbové vložce či kamnech.

Krbové mřížky

zdroj: palomino.sk

Mřížky jsou zpravidla dekoračními doplňky, skrze které prochází teplo od krbu dále do prostoru v místech, kde vede kouřovod či další tepelné rozvody. Umožňují proudění teplého vzduchu třeba i v horních částech místnosti. Krbové mřížky se nabízejí v rozličných barevných provedeních či materiálech.

Ventilátor a rozvody

zdroj: palomino.sk

Jestliže má krb sloužit v rámci celé domácnosti, například jako primární zdroj vytápění, pak je vhodné využít i teplovzdušné rozvody, díky nimž je možné jednou krbovou vložkou dodávat teplo více místnostem. V takovém případě lze cirkulaci vzduchu pomoci ventilátorem.

Tip: Chcete kouřit doma bez zápachu? Vyzkoušejte elektronickou cigaretu.

Krb si lze pořídit i jako stavebnicové typizované řešení, a tak může být jeho výstavba velice jednoduchá a rychlá, kterou šikovný kutil zvládne svépomocí. Vždy se však vyplatí poradit se s odborníky, a to minimálně při plánování, aby byl krb nejen dostačující svým výkonem, ale také bezpečný bez jakýchkoliv rizik. Pak se stane krb vítaným společníkem na dlouhé večery.