Co musíte vědět, než půjdete koupit novou postel

shutterstock.com
shutterstock.com

Máte ušetřený finanční obnos a rozhodli jste se, že tyto finance investujete do svého spaní. Nákup nové postele je vždy vítanou změnou. Pokud máte postel starou a nevyhovující, je tato změna vítaná dvojnásob. Ovšem i při výběru postele se musíte mít na pozoru. Existuje totiž mnoho drobností, které mohou znamenat špatnou volbu. Výsledkem by pro vás mohl být špatný nákup a ztracené peníze. Jak se vyvarovat špatnému výběru?

Vybírejte pečlivě materiál a zvolte také správné umístění

Konstrukce postelí jsou v dnešní době vyráběny z mnoha různých materiálů, které přináší také různé možnosti využití. Nejčastějšími materiály na výrobu postelí je dřevo, kov, dřevotříska, ale dokonce i plast. Každý druh materiálu přináší různé možnosti využití a každý materiál je vhodný do jiného interiéru. Například, pokud máte zařízenou ložnici v retro stylu, jistě byste neměli volit křiklavou plastovou konstrukci, ale spíše masivní vzorované dřevo nebo kovanou postel.

Postele z masivu jsou zpravidla pevnější a nevržou, zdroj: maxi-postele.cz
Postele z masivu jsou zpravidla pevnější a nevržou, zdroj: maxi-postele.cz

Záleží také na správném umístění postele. Při spánku byste neměli být rušeni žádnými vnějšími vlivy. Postel by tedy měla být co nejdále od oken. Pokud bydlíte v bytě a vaše ložnice sousedí s obývacím pokojem rušných sousedů, umístění postele by mělo být co nejdále od této společné stěny. Abyste dosáhli úspory místa v malých bytech a místnostech, můžete vybírat také postel patrovou nebo tzn. spací patro. Vyvýšená postel přináší dodatečné místo navíc například pro pracovní stůl.

Kvalita matrací a roštů je zásadní

O kvalitě spánku nerozhoduje pouze volba materiálu a správné umístění postele, ale také to, na čem spíme. Právě proto by měla být věnována největší pozornost výběru matrace a roštu. V oblasti roštů do postele můžete vybírat z mnoha druhů lamel, které jsou více či méně přizpůsobivé. Záleží na tom, jaký druh preferujete.

Některé druhy roštů jsou také polohovatelné a elektricky ovládané. Pozor na to, že ne všechny matrace lze polohovat, zejména pokud jsou vyšší než 15 cm nebo máte pružinovou matraci. V takovém případě můžete ušetřit a nekupovat polohovací rošt.

Na trhu je mnoho matrací, stačí jen najít tu pravou, zdroj: maxi-postele.cz
Na trhu je mnoho matrací, stačí jen najít tu pravou, zdroj: maxi-postele.cz

Při výběru matrace byste měli být nejobezřetnější. Matrace totiž nejvíce ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Můžete vybírat tvrdé nebo měkké modely. V nabídce najdete i pružinové matrace, pěnové, gelové matrace nebo dokonce vodní matrace.

Při výběru matrace byste se u prodejce měli informovat o tom, zda jde zboží při špatné volbě vrátit. Mnohdy si totiž myslíte, že vám zvolená matrace bude vyhovovat a již po pár probdělých nocích zjistíte, že tomu tak není.