Investování do nemovitostí svědčí rekordně nízké úrokové sazby

shutterstock.com
shutterstock.com

V roce 2014 pocítil český trh s nemovitostmi opět obrat k lepšímu, začal se zvyšovat zájem o koupi nemovitostí, který byl podpořen především nízkými úrokovými sazbami. Jaká je situace nyní? Víte, jak nemovitost zhodnotit?

Nízké úrokové sazby

Aktuální úroková sazba hypotéky s životním pojištěním se v českém prostředí zastavila na 1,68 % (bez pojištění se pohybuje mezi 1,89 – 2,39 %), přičemž můžeme hovořit o rekordně nejnižším čísle. Například v lednu 2014 se sazba pohybovala nad 3 %. To zapříčinilo, že například v červnu bylo uzavřeno 10 749 hypotečních úvěrů v hodnotě 19,747 miliard korun, čímž byl pokořen rekord z roku 2007, kdy byla částka přibližně o miliardu nižší.

Uvažujete-li o hypotéce, měli byste se rozhodnout co nejrychleji, úrokové sazby se totiž začínají decentně navyšovat. Období snižování úrokových sazeb tak zřejmě pomalu končí. Největší banky poskytující finance na hypotéku již sazby navýšily, jmenovitě se jedná o

  • Hypoteční banku a Komerční banku
  • třetí největší Česká spořitelna tak učiní zřejmě koncem srpna

Zhodnocení nemovitosti

Nejenže stále máte příležitost uzavřít výhodný hypoteční úvěr, ale dokonce můžete nechat zakoupenou nemovitost, aby vám pravidelně vydělávala. Nemusíte si nemovitost přeci kupovat jen v případě, že sháníte nové bydlení.

Zakoupíte-li některý z bytů na prodej, ať už je jeho cena nízká kvůli tomu, že se dostal do dražby, nebo proto, že je třeba ve špatném technickém stavu, můžete jej zvelebovat, navyšovat tak jeho hodnotu a posléze pronajmout, čímž budete mít pravidelný měsíční příjem ve výši několika tisíců korun.

Ročně činí průměrný výdělek z pronájmu v průměru 5 % ceny nemovitosti (pokud byt stojí 2 000 000 Kč, pak ročně na nájmu můžete získat třeba 100 000 Kč).

Doporučuje se, zakoupit nemovitost a prodat ji až v okamžiku, kdy její hodnota nabude, čímž dojde k dalšímu zhodnocení. Ceny nemovitostí se pohybují obdobně jako inflace, aktuálně 2 % za rok, tedy čím větší ekonomická krize, tím nižší cena nemovitostí.

Dobře si spočítejte celkové náklady na byt, zdroj: shutterstock.com
Dobře si spočítejte celkové náklady na byt, zdroj: shutterstock.com

Lokalita

Lokalita je zásadní při výběru nemovitosti, kterou byste chtěli zakoupit. Ideálem je investovat do nemovitosti, která se nachází v místě, jenž je teprve na svém vzestupu. Nebude to tedy ku příkladu Praha 1, kde ceny nemovitostí dosahují přehnaných částek, nebo Černý most, kde ceny již dlouhodobě stagnují. V Praze je v současné době odborníky doporučeno investovat především do novostavby v Praze a okolí:

  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praze 6
  • Praze 7
  • Praze 10

Všeobecné pravidlo říká, že investice se vyplatí ve větších městech. Zda je lokalita vhodná, poznáte podle několika indexů. Například podle nezaměstnanosti, podle investic, které do města putují, rovněž je důležitá občanská vybavenost, hluk v lokalitě, nebo třeba dostupnost MHD.

Dobré je také investovat do měst, kde jsou univerzity a je zde tak stále mnoho studentů, kteří hledají ubytování, jmenovat kromě Prahy můžeme Plzeň či Brno. Pokud se jedná o novostavbu např. DOCK Rezidence, měli byste zhodnotit, zda jsou dané byty dostatečně žádané nebo se nabízí k prodeji řadu let. Tím pádem bude pravděpodobně menší zájem i o jejich pronájem.