Jak opravit vrzající postel snadno a rychle?

zdroj: shutterstock.com
shutterstock.com

Postele jsou v každé domácnosti místem pro relaxaci a uvolnění. Když do postelí uleháme, nechceme slyšet žádné zvuky, které by nás rušily zvenčí ani zevnitř. Proto vrzající postele jsou odvěkým nepřítelem mnoha domácností. Jejich rušivé zvuky při sebemenším pohybu dokáží přímo znechutit spánek. Vy kvůli tomu jste nevyspalí a celý následující den není ideální.

Příčinou je mnohdy banalita

V mnoha případech je příčinou vrzání postele naprostá banalita, která jde jednoduše odstranit. Nejčastější příčinou vrzání postelí jsou totiž povolené šrouby ve spojích. Tomu se dá předcházet pravidelnou údržbou, kterou ovšem provádí pouze minimum domácností. Díky povoleným šroubům vzniká mezi spojeným materiálem mezera, která umožňuje jeho pohyb. Ten má za následek velmi nepříjemné zvuky – vrzání.

Dýhované dřevotřískové postele trápí uvolněné šrouby, zdroj: shutterstock.com
Dýhované dřevotřískové postele trápí uvolněné šrouby, zdroj: shutterstock.com

V těchto případech stačí pouze dotáhnout šrouby, pokud se neprotáčí. V takovém případě je nutné šroub vyšroubovat a buď použít šroub s větším průměrem, nebo speciální lepidlo, které zvýší pevnost spoje.

V případě dřevěných postelí je třeba místa spojů, které jsou náchylné k povolování a vrzání pravidelně mazat. Nejvhodnějším a zároveň nejlevnějším mazivem je obyčejné tuhé mýdlo. To dokáže vytvořit kluzký povrch ve spoji. Díly se o sebe dál otírají, ale nevytváří zvuky.

Kovová postel často popojíždí

Kovové postele mají tu vlastnost, že po hladkých plochách se snadno posouvají. I při menších pohybech se může postel po podlaze posunout. I to může být zdrojem vrzání. V takovém případě nejprve postel vybavte textilními nebo korkovými lepícími podložkami, aby se nemohla posouvat. Promazáním spojů také nic nezkazíte. U kovové postele je ovšem lepší mazací olej. Mýdla jsou kyselá a mohla by způsobit korozi.

Kovová postel musí být bytelná, zdroj: shutterstock.com
Kovová postel musí být bytelná, zdroj: shutterstock.com

Skoncujte s vrzáním postele jednou provždy

Většina takových opatření proti vrzání postelí je pouze dočasná. Tyto procesy musíte pravidelně opakovat a problémy se budou postupně zhoršovat. Zejména v případě starších postelí z levnějších materiálů (dřevotříska). Pokud se s vrzáním nechcete setkat dlouhodobě, kupte si raději novou postel, která bude kvalitně zpracovaná.

Postel z masivu, zdroj: luxusni-nabytek-mt.cz
Postel z masivu, zdroj: luxusni-nabytek-mt.cz

Jedná se zejména o postele z masivu či takové, které mají dobře vyřešená problematická místa jako jsou spoje či uchycení vedoucích lišt. Stejné nároky je pak potřeba mít i na samotný rošt a další prvky postele.

Další tipy, jak zabránit vrzání postele najdete zde.

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.