Jak vybrat vhodné interiérové dveře do vašeho bytu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Interiérové dveře patří mezi nejdůležitější součásti vybavení domácností, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Dveře mají za funkci nejen zachování soukromí v jednotlivých místnostech, snížení hluku a oddělení místností, ale mají také velký designový vliv na vzhled celé domácnosti. Proto je třeba vybírat dveře bez ukvapení a vše si řádně promyslet. Druhů dveří na trhu je opravdu mnoho a špatné rozhodnutí už nemusí jít vrátit.

Typů je hodně a správné rozhodnutí je důležité

Možnosti variability při výběru interiérových dveří jsou dnes mnohem širší, než ještě před několika málo lety. V současnosti můžeme na trhu registrovat 4 základní typy dveří podle způsobu otevírání. Jednotlivé typy se ještě interně rozdělují do dalších kategorií. Všechny modely dveří mohou být vyráběny v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení a jako levé i pravé. Ideální je, když se kombinují stejné dveře a zárubně. Jaké jsou tedy typy dveří?

Otočné dveře jsou klasika

Zřejmě nejvyužívanějším druhem dveří v minulosti i v současnosti jsou klasické otočné dveře. Tento typ dveří se nasazuje na panty v zárubních, na kterých se také otáčí. Kromě klasických variant otočných dveří jsou v nabídce také otočné dveře v bezfalcovém provedení. Toto provedení při zavření dveří zajistí jejich stejnou rovinu s obložkovou zárubní. Jedná se o elegantní druh s čistými liniemi. Obložkové zárubně mohou být také instalovány na klasické kovové zárubně. Sníží se tím sice průchod, ale zárubeň dostane hezký vzhled.

Posuvné dveře jsou produktem moderní doby

Posuvné dveře jsou považovány za moderní druh interiérových dveří, který disponuje snadnou ovladatelností, skvělým vzhledem a hlavně úsporou místa. Dveře dělíme na 2 druhy. Posuvné dveře na stěně nebo posuvné dveře se zasouváním do stěny. Pokud se budou posuvné dveře pohybovat podél stěny, stačí k jejich provozu pouze speciální vodící lišta, kterou pořídíte za několik stovek. Pokud se ale budou zasouvat posuvné interiérové dveře do stěny, je potřeba koupit speciální stavební pouzdra, která se cenově pohybují v řádech tisíců korun.

Skládací dveře do malých prostor

Všude tam, kde je okolo dveří pouze minimální množství prostoru se mohou skládací dveře využít. Nepotřebují na své otevírání žádné místo přede dveřmi, vedle stěny a dokonce ani ve stěně. Opět se posouvají po vodící liště a řadí se k nejlevnějším druhům dveří, které seženete doslova za pár stovek. Jejich nevýhodou ovšem je to, že nikdy nebudete moci využít celý prostor zárubní. Pokud budou dveře otevřené, budou složené u krajů a budou zabírat prostor.

Kyvné dveře v domácnosti příliš nenajdeme

Příklad kyvných dveří zde uvádíme zejména proto, aby byl náš seznam typů interiérových dveří kompletní. Mnozí z nás znají kyvné dveře díky běžnějšímu označení – lítačky. Lítačky umožní otevírání dveří otočně na obě strany. V domácnostech tento typ příliš nevidíme. Více se využívá v komerčním odvětví.

Zajímavost: Víte co jsou to sebevražedné dveře? Je to označení pro dveře s panty vzadu u automobilů. Více se dočtete zde.

Materiál, povrchová úprava a provedení ovlivňuje cenu dveří

Bohužel nemůžeme jednoznačně říci, kolik stojí jednotlivé typy dveří. Dokonce ani orientačně. Ceny totiž nezáleží pouze na samotném typu dveří, ale také na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, druhu povrchové úpravy a mnoha dalších provedeních. Jaké jsou materiálové možnosti dveří a jejich povrchové úpravy, které cenu ovlivňují?

  • Dveře z masivního dřeva
  • Dýhované dveře
  • Prosklené dveře (různé typy a velikosti prosklení)
  • Celoskleněné dveře
  • Laminované dveře
  • Foliované dveře
  • Dveře s 3D folií
  • Lakované dveře
  • Profilované dveře

Značným vývojem v poslední době prošly i venkovní vchodové dveře.