Jaké přípravky proti hmyzu by ve vaší lékárničce neměly chybět?

shutterstock.com
shutterstock.com

Hmyzí návštěvníci nejsou v našich domovech právě vítáni. Ovšem i přes mnohá preventivní opatření si čas od času zástupci z třídy hmyzu najdou způsob, jak se probojovat do našich obydlí a užít si pohodlí, která skýtají. Vzhledem k tomu, že rodinné domy jsou zasazeny do zahrady a tedy více do přírody, je právě v rodinných domech boj s hmyzem urputnější. Ovšem ani byty ve vyšších patrech bytových domů nejsou ušetřeny těchto problémů. V boji proti hmyzu jsou nám nápomocny speciální přípravky. Poradíme vám, které z nich se vyplatí mít pro případ potřeby neustále po ruce.

1. Insekticid FOVAL RTU

Jedná se o účinný insekticid ve spreji proti velkému množství létajícího i lezoucího hmyzu. Zkratka RTU (=Ready To Use) dává na vědomí, že přípravek lze okamžitě použít bez nutnosti ředění či jiných příprav před samotnou aplikací. K jeho výhodám patří možnost využití v interiéru i exteriéru, ochránit tak lze nejen vnitřek domu, ale i frekventovaná místa venku, například balkony, terasy, pergoly.

Pomocí tohoto prostředku lze hubit komáry, mouchy, šváby, rusy, štěnice, mravence a další. Přípravkem je možné postříkat přímo živé hmyzí jedince s okamžitým efektem, nebo je možné postříkat místa jejich nejčastějšího výskytu.

2. ANTIVESPE proti vosám

Vosí štípnutí může být pro alergika velkým zdravotním rizikem. A když se poblíž vašeho domu zabydlí vosy, může hrozit nebezpečí i zcela zdravým osobám. Proto, pokud naleznete vosí hnízdo v blízkosti vašeho domu, je třeba vyrazit do boje dříve než nepřítel. ANTIVESPE, sprejová bombička proti vosám, lze využít nejen proti létajícím jednotlivcům, ale právě i ke zničení hnízda.

Sprej lze aplikovat z bezpečné vzdálenosti 2-3 metrů. Je třeba nejprve mířit na vchod hnízda, dále postříkat i okolí vchodu a celý povrch hnízda. Je-li hnízdo umístěno pod zemí, aplikuje se přípravek pouze na vchod hnízda a jeho okolí a po aplikaci je třeba vchod zakrýt drnem. Ideálním časem pro aplikaci přípravku je doba západu slunce.

3. Repelent proti klíšťatům a bodavému hmyzu

Bodavý hmyz a klíšťata dokáží být nejen obtížní, ale mohou také přenášet nebezpečné nemoci (borelióza a klíšťová encefalitida), proto je vhodné se před návštěvou lesa či luk chránit přípravkem proti klíšťatům. Účinný sprej lze aplikovat na oděv i přímo na kůži a ochrana působí po dobu 2-5 hodin.

4. Rebel proti létajícímu hmyzu

Přípravek je zaměřen na hubení létajícího hmyzu, především komárů. Právě ti mohou znepříjemnit nejednu letní noc. Poradí si ale i s ovády, moly a dalšími. Přípravek působí jako dotykový jed, proto se aplikuje na častá místa výskytu hmyzu i na místa vstupu hmyzu do objektu. Velmi účinný je tedy postřik okenních rámů, parapetů, záclon atd.

5. Effect proti molům

Nepříjemnými a velmi častými obyvateli lidských obydlí jsou moli, ať už šatní nebo kuchyňští. Lze se jim bránit insekticidy ve spreji, ale velmi účinné jsou také lepivé feromonové návnady, které přitahují samce, ti se přilepí a umírají. V důsledku vyhubení samců se moli dále nemohou rozmnožovat a z bytu mizí. Návnady se vyrábí ve dvou provedeních, a to ve verzi pro moly šatní a moly kuchyňské.