Kročejová izolace omezí hluk a zvýší tepelnou pohodu

akusticka-pena.cz
akusticka-pena.cz

Nepříjemný hluk nemusí vznikat jen při došlapu na staré vrzající dřevěné podlahy. Velmi rušivé zvuky mohou vznikat u i nově instalovaných podlahových krytin. Tento hluk může rušit nejen sousedy bydlící v bytě pod vámi, ale vzhledem k přenosu hluku z podlahy i do stěn, může rušit chůze v obývacím pokoji jiného člena rodiny, který například spí v sousední místnosti. Řešením těchto problémů je použití vhodné kročejové izolace.

Výhody využití kročejové izolace

Kročejovou izolaci by měli instalovat především všichni obyvatelé bytových domů nejen pro dobré vztahy se sousedy, kteří tak neuslyší každý jejich krok, ale i kvůli zvukové pohodě v rámci svého bytu. Kročejovou izolaci ovšem využijí i majitelé rodinných domů.

Zde izolace v prvním poschodí tlumí zvuky, které by mohli rušit osoby pobývající v přízemí domu. V přízemí potom kročejová izolace výborně plní i funkci tepelné izolace a zvyšuje tak tepelnou pohodu. V případě domů a chat se starou dřevěnou podlahou, může instalace kročejové izolace napomoci snížení vrzání podlahy.

Kročejovou izolaci je možné umístit pod:

  • dřevěnou podlahu
  • parkety
  • plovoucí podlahu laminátovou i dřevěnou
  • PVC
  • koberec

Kročejová izolace se vyrábí z těchto materiálů:

  • pěnový polyethylen
  • extrudovaný polystyren
  • akustická pěna

Mezi nejběžnější patří podložky z pěnového polyethylenu, které se dodávají v rolích a využívají se pod plovoucí podlahy a koberce. Lze je zakoupit v tloušťce od 2 do 30 mm. Prodávají se u nás například pod značkou Mirelon. Kročejovou izolaci z pěnového polyethylenu lze zakoupit i ve větších tloušťkách, ty se však již dodávají ve formě desek a v nabídce naleznete tloušťky od 40 do 80 mm.

Pásy a desky MIRELON, zdroj: mirelon.com
Pásy a desky MIRELON, zdroj: mirelon.com

Další variantou jsou podložky z extrudovaného polystyrenu, které se rovněž vyrábí v různých tloušťkách. Tato kročejová izolace je vhodná pod všechny typy standardně namáhaných podlah. Existuje i speciální podložka z extrudovaného polystyrenu s reflexní PET fólií, která je vhodná i pod topné fólie a dále všude tam, kde je vyžadována dokonalá tepelná izolace podlahy.

Lisovaná akustická deska,  zdroj: akusticka-pena.cz
Lisovaná akustická deska, zdroj: akusticka-pena.cz

Lisovaná akustická pěna nabízí nejvyšší tlumení zvuku. Vyrábí se ve větších tloušťkách od 25 mm. Jedná se o desky, které dokáží výborně odhlučnit i hlasité zvuky linoucí se z hudebních nástrojů, proto bývají využívány pro zkušebny. Lze je umístit nejen pod podlahy, ale i mezi sádrokartonové desky a zajistit tak efektivní zvukovou izolaci místnosti. Více o schopnostech tohoto tlumícího materiálu se dozvíte na následujícím videu:

Instalace kročejové izolace

Izolaci pokládejte na rovný suchý podklad těsně vedle sebe, aby nevznikly mezery, kterými by pronikal hluk. Zároveň dbejte, aby se sousední vrstvy izolace nepřekrývaly. Začněte v rohu místnosti a pokládejte delší stranou ve směru pokládky podlahových lamel. Pro zlepšení zvukové izolace přehněte podložku i na okraj stěny, aby se hluk z podlahy nepřenášel na zdi a tím do vedlejších místností.

Cena materiálu závisí na typu i tloušťce zvolené kročejové izolace. Například podložka z extrudovaného polystyrenu o tloušťce 2 mm vychází na 20 Kč/m², desky o tloušťce 5 mm se pohybují okolo 50 Kč/m², ale v akci je lze pořídit i od 36 Kč/m². Pěnový polyethylen o tloušťce 2 mm vychází na cca 15 Kč/m², v tloušťce 5 mm ho pořídíte za 37 Kč/m².