Markýza jako užitečný pomocník! Jak vybrat tu správnou?

Uvažujete o koupi markýzy? Proč si ji pořídit, jaké druhy existují a jak vybrat tu správnou? Máme pro vás pár rad.

Správný výběr markýzy je záruka spokojenosti

V současné době je na trhu k dispozici mnoho druhů markýz, které se liší především konstrukcí. Vybírat můžete markýzy sklopné, výsuvné, košové nebo například speciální markýzy k zastínění zimních zahrad. Jak vybrat tu správnou?

Myslete na funkce

Nejoblíbenějším druhem jsou výsuvné markýzy. O jejich koupi uvažujte v případě, že chcete zastínit váš balkon nebo terasu. Tento typ markýz vám také specializované firmy vyrobí na míru. Sklopné markýzy jsou například nejodolnější proti silnému větru. Proto se nejlépe hodí, pokud hledáte způsob, jak zastínit výlohu obchodu. Stejně dobře je ale můžete využít k zastínění ploch u vašeho domu.

Dalším typem jsou košové markýzy, které se používají nejvíce k zastřešení vchodů. Jsou dobrou a účinnou ochranou proti dešti, ale dobře ochrání i proti sněhu. V neposlední řadě vypadají velmi pěkně, a proto se často s nimi lze setkat u lepších hotelů.

Myslete na funkce i barvu

Při výběru markýzy se zaměřte také na její funkce, zejména na způsob jejího ovládání. Kromě klasického ovládání klikou můžete markýzu ovládat pomocí motoru a dokonce i pomocí motoru na solární pohon. Nezapomínejte ani na estetiku. Pamatujte na to, že barva markýzy by měla ladit s okolím.

V neposlední řadě dobře prozkoumejte materiál, ze kterého je markýza vyrobena. I ta nejhezčí markýza může být k ničemu, pokud není vyrobena z kvalitního materiálu. To je důležitý parametr, protože ikdyž se to nezdá, Slunce vydává značné množství škodlivého UV záření. Jeho působením dochází k rychlému opotřebení materiálu, pokud nemá zvláštní ochranu (zjednodušeně si tuto ochranu lze představit jako když člověk používá opalovací krém).