Pořádáme velkou zahradní slavnost od A doZ

shutterstock.com
shutterstock.com

Čeká vás důležité životní jubileum, svatba nebo narození nového přírůstku do rodiny? Tyto radostné události chcete jistě sdílet se svou rodinou i přáteli. Plánujete-li sezvat větší počet osob, je ideální využít teplejších měsíců a uspořádat zahradní oslavu. Taková zahradní párty je velkým potěšením pro všechny pozvané. Ale pořadatel akce zažívá nejen těšení na oslavu, ale také trochu stresu s přípravami akce. Na co všechno by měl správný hostitel myslet, aby se zahradní oslava vydařila?

Plánujte s velkým předstihem

Ve výhodě budou všichni, kdo se na akci připraví s dostatečným předstihem. Nejprve byste se měli zamyslet nad seznamem hostů. S těmi nejbližšími, a pro vás nejdůležitějšími, vyberte nejvhodnější termín. Všem ostatním hostům pošlete pozvání, nebo je pozvěte osobně. A snažte se ode všech pozvaných co nejdříve zjistit, zda se na akci dostaví. Díky tomu budete včas informováni o počtu osob, které se akce zúčastní.

Pokud jsou někteří z vašich známých z větší dálky, nabídněte jim možnost přespání. Jen tak si budou moci oslavu pořádně užít do večerních hodin, navíc jejich řidič se nebude muset vyhýbat alkoholu.

Kam usadit hosty?

Ve chvíli, kdy budete znát přibližný počet hostů, můžete začít plánovat posezení. Propočítáte, zda si vystačíte s vlastním zahradním nábytkem doplněným o zapůjčené židličky od sousedů nebo příbuzných. Pokud tomu tak není, nemusíte zoufat. Existují specializované firmy, které nabízí zapůjčení potřeb pro pořádání oslav. Právě zde si můžete na zvolený termín zarezervovat k zapůjčení dostatečného počtu stolů i židlí. Nejlevněji vychází zapůjčení tzn. pivních setů od 150 Kč / den.

Nezapomeňte na dostatek místa k sezení, zdroj: shutterstock.com
Nezapomeňte na dostatek místa k sezení, zdroj: shutterstock.com

Kam se uchýlit v případě nepříznivého počasí?

I když budete mít vše na oslavu pečlivě naplánováno, mohou se vyskytnout problémy v podobě nepřízně počasí. I na tuto eventualitu je třeba se připravit. Jen málokdo má doma tolik místa, aby pohodlně usadil v interiéru větší počet hostů. Proto se vyplatí pořídit na zahradní slavnost párty stan.

Pokud pořádáte větší akce častěji, určitě ho již máte doma. Ale pro mimořádnou akci se nevyplatí kupovat stan nový. I v tomto případě vám přijde vhod půjčovna potřeb pro oslavy. Tyto firmy mají v nabídce hned několik různých party stanů, které se liší svými rozměry.

Párty stan využijete však nejen při deštivém počasí. Jeho služby oceníte i v horkých letních dnech, kdy dokáže poskytnout hostům dostatek stínu.

Zajištění jídla a pití

Na žádné velké oslavě nesmí chybět dobré jídlo ani pití. Jeho zajištění se opět odvíjí od počtu pozvaných osob. Jídelníček závisí jen na vás, ale velmi prozíravé je zvolit takové občerstvení, které lze připravit předem a během akce vyžaduje minimum starostí. Jen tak si může akci dokonale užít i hostitel.

Nezapomeňte, že někteří vaši hosté mohou mít alergie na různé potraviny nebo nejíst určitý typ pokrmů. Je proto vhodné, aby byla nabídka dostatečně pestrá, aby si každý vybral, dle svých chutí.

Předem lze připravit všechny studené pokrmy, jako chlebíčky, jednohubky, obložené talíře nebo mísy s nakrájenou zeleninou či zeleninovým salátem. Pokud chcete akci doplnit o teplé jídlo, je ideální přistoupit ke grilování naloženého masa. U větších akcí se potom vyplatí opékání selete.

Ani v podávání pití však nemusíte nijak zaostávat za profesionálními akcemi. Dnes není problém zakoupit soudek piva a zapůjčit k němu pivní pípu. Tímto domyšleným detailem přímo nadchnete mužskou část osazenstva.

Jak rozproudit zábavu?

Jakmile se sejde větší množství lidí, o zábavu není nikdy nouze. Hovory se při dobrém jídle a pití velmi rychle rozběhnou. Ale pokud chcete dodat své oslavě pořádný šmrnc, zkuste zajistit i doprovodný program. Opět závisí jen na vašem vkusu, ale také na věku hostů.

Zcela univerzálním spouštěčem zábavy je živá kapela, která svou hudbou dokreslí atmosféru. A postupem času i zláká k tanci.

Pokud vaši hosté vezmou s sebou děti, zkuste je zaujmout trampolínou, různými zahradními hrami nebo soutěžemi jako skákání v pytli, házení míčku na cíl, chození na chůdách a podobně. Možná vás překvapí, že se podobných soutěží nakonec rádi zúčastní i dospělí.