Víte, jaký je rozdíl mezi saunou a infrasaunou? Poradíme, co je pro vás vhodnější

shutterstock.com
shutterstock.com

Blahodárné účinky sauny na lidský organismus jsou nesporné. Mnohaletou tradici má klasická sauna finská. Moderní doba však přinesla alternativní řešení a tím je infrasauna. Podívejme se, čím se od sebe tyto dva typy saunování liší.

Finská sauna

Klasická sauna vyžaduje větší a dobře odvětraný prostor. Je vytápěna kamny, může se jednat o kamna na dřevo nebo o kamna elektrická. Saunu je nutné předem předehřát, což trvá obvykle minimálně 40 minut. Teplota vzduchu by měla dosahovat 90-95 °C. K prohřívání těla dochází nepřímo, zdroj tepla, tedy kamna, nejprve ohřeje vzduch v sauně a od teplého vzduchu se teprve ohřívá lidské tělo.

Finská sauna Karibu Anja 34 990 Kč, zdroj: marimex.cz
Finská sauna Karibu Anja 34 990 Kč, zdroj: marimex.cz

Vzhledem k vysoké teplotě uvnitř sauny probíhá zahřátí velmi rychle, proto by délka pobytu v sauně neměla přesáhnout 15 minut. Po té je třeba se ochladit (k ochlazování dochází zpravidla zprudka) a celá procedura zahřátí a ochlazení během jednoho saunování se zopakuje 2-3 krát. Vzhledem k velmi nízké vlhkosti vzduchu se ve finské sauně využívá také kamenů, které se ohřejí od horkého vzduchu sauny. Ty se polévají vodou a vzniklá vodní pára zvýší vlhkost vzduchu.

Je tak jasné, že finská sauna je podstatně náročnější na provoz a není příliš ekonomické mít ji doma jen pro sebe (vysoké náklady na vytopení). Nicméně jedná se o všeobecně nejčastější saunu se kterou se ve wellness center setkáte. Většina domácích saun tak v dnešní době patří jsou infrasauny.

Infrasauna

Infrasauna je méně náročná na velikost prostoru i čas. Sauna je vyhřívána infračervenými zářiči. Fáze předehřátí je výrazně kratší, trvá zhruba 10 minut. Teplota v sauně je nižší dosahuje 30-60 °C, proto pobyt v sauně může být delší, klidně i 30 minut bez nutnosti přerušení.

Infrasauna Mariana 20 490 Kč, zdroj: mountfield.cz
Infrasauna Mariana 20 490 Kč, zdroj: mountfield.cz

V infrasauně se tělo prohřívá přímo, protože infračervený zářič vydává sálavé teplo, jeho paprsky jsou navíc schopny proniknout hluboko do tkání. Proceduru není nutné opakovat, dojde tedy k jednomu zahřátí a jednomu ochlazení, které není tak prudké jako u sauny finské. Postačí se ochladit pouze vlažnou vodou.

Jaký typ zvolit?

Finská sauna je dobrou volbou, pokud milujete rituál saunování se vším, co k tomu patří, včetně skoku do bazénu ledové vody a prokrvování  kůže pomocí březových metliček. Ocení ji i ti, kdo rádi relaxují ve společnosti celé rodiny či party přátel.

Vliv finské sauny na organismus:

  • dokonalá detoxikace organismu
  • posílení obranyschopnosti organismu
  • duševní relaxace

Ne každý ovšem vysoké teploty a případnou vysokou vlhkost vzduchu dobře snáší. Finské sauně by se měli vyhnout kardiaci, lidé léčící se s vysokým tlakem, dále také alergici a astmatici.

Pro všechny, kdo mají pro zdravotní problémy zapovězenou finskou saunu může být infrasauna přijatelnou alternativou, protože nižší teploty uvnitř sauny organismus lépe snáší. Infrasauna se také jeví jako výhodné řešení, pokud pro ni můžete vyhradit pouze malý prostor. Infrasauny je možné umístit dokonce i do koupelny, vyžaduje pouze přívod elektřiny. Také provoz infrasauny vychází několikanásobně levněji než provoz sauny finské. Pořizovací náklady se od sebe výrazně neliší.

Vhodná je také při:

  • přípravě na masáž
  • rehabilitaci a uvolnění organismu
  • jako příprava na náročné cvičení
  • relaxaci

Pokud pořizujete saunu domů a stále se nemůžete rozhodnout, který typ zvolit, nebo každý člen rodiny preferuje jiný typ saunování, oceníte možnost koupě sauny kombinované, která umožňuje oba typy saunování.

3 komentáře
  1. mám doma infrasounu. Saunuji se cca 3x týdně a beru si s sebou vždy misku s vodou a esenciálním olejem. Pomáhá to na zlepšení dýchání. Takže jen takový tip, jak efekt ještě více zvýšit.

  2. já si zase s sebou beru misku s bylinkami, příjemně to voní a navozuje ještě lepší atmošku, saunování prostě miluji, máme doma finskou saunu

  3. taky používám bylinky, skvělá je meduňka v kombinaci s mátou nebo heřmánkový květ, to se pak člověk cítí jako v ráji

Komentáře jsou uzavřeny.