Výběr fasádní barvy krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Fasáda domu ovlivňuje celkový dojem z každé stavby. Nová fasáda dokáže rozjasnit i starší domek. U nového domu je potom dokončení fasády jakousi třešničkou na dortu mezi všemi stavebními pracemi. Finálnímu nátěru však předchází pečlivá volba barvy. Nejedná se jen o výběr barevného odstínu. Je třeba promyslet také, jaký typ barvy bude pro váš dům nejvhodnější.

Druhy fasádních barev

Nátěry fasád mohou být z různých materiálů. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, který typ nátěru je vhodný právě pro váš dům. Materiály se rozlišují na:

  • minerální – mezi ně patří nátěry silikátové a vápenné
  • organické – sem počítáme nátěry silikonové a akrylátové

Volba vhodného nátěru fasády ovlivní nejen pěkný vzhled domu, ale také její životnost. Barevný nátěr by měl plnit nejen funkci okrasnou, ale především funkci ochrannou. Podívejme se tedy na jednotlivé druhy fasádních nátěrů, na jejich vlastnosti a vhodnost jejich použití.

Vápenné barvy

Tento typ barvy má výtečnou paropropustnost. Barva je navíc nasákavá, tudíž dochází k pravidelnému zvlhčování a vysychání povrchu v závislosti na počasí. Tímto procesem se usnadňuje karbonace nátěru i omítek. Vápenné barvy poznáte podle jejich neopakovatelného vzhledu. Jejich klasické vzezření se využívá především při opravách památkových objektů nebo starých domů a chalup.

Nátěr je možné provádět pouze štětkou. A není vhodné aplikovat ho na povrchy napadené plísněmi či houbami ani na omítky s obsahem solí.

Nový nátěr fasády oživí i starší dům, zdroj: shutterstock.com
Nový nátěr fasády oživí i starší dům, zdroj: shutterstock.com

Silikátové barvy

Silikátové barvy se vyznačují dlouhou životností i výtečnými difuzními vlastnostmi. Jsou také vyhledávané pro svou schopnost sjednotit strukturu starého povrchu s novým a zakrýt malé trhlinky. Mají také strukturu, která omezuje riziko vzniku plísní. Na náchylnější části fasády je ale vhodné použít speciální nátěr proti plísni.

Pokud jste se rozhodli použít silikátový nátěr, dejte si pozor již při výběru podkladové omítky. Dobrou přilnavost silikátového nátěru totiž zajistí pouze podklad obsahující křemen. V případě koupi pytlových směsí proto dbejte na to, zda směs obsahuje písek.

Akrylátové barvy

Po akrylátových barvách sáhnou často ti, kteří si fasádu natírají svépomocí. Tyto nátěry se totiž vyznačují nenáročným zpracováním. Velmi dobře dokáží ochránit omítku proti atmosférickým vlivům. Prodyšnost pro vodní páry je relativně dobrá. Ale není tak vysoká, aby mohl být akrylátový nátěr použit pro domy, které nejsou dostatečně odizolovány od vzlínající vlhkosti.

Tip: Nezapomeňte ošetřit nasákavé materiály pomocí hydrofobního nátěru – prodloužíte tak jeho životnost a omezíte růst mechů a plísní.

Silikonové barvy

Vyšší pořizovací cena těchto nátěrů je vyvážena jejich dlouhou životností (až 30 let) i dalšími výbornými vlastnostmi. Silikonové barvy mají vysokou odpudivost vody, proto se hodí všude tam, kde jsou stěny domu vystaveny dešti a mokru. Střední paropropustnost umožňuje nátěr použít i všude tam, kde bojujete s vlhkostí. Nátěr je možné aplikovat prakticky na libovolný podklad včetně starých kvalitních nátěrů.

Volba barevného odstínu

Když už se prokousáte výběrem vhodného typu barvy, čeká vás ještě výběr odstínu. I ten je pochopitelně důležitý. Správně zvolená barva dokáže pozvednout vzhled vašeho domu, naopak špatný odstín může celkový dojem z domu pokazit.

Výběr barvy probíhá zpravidla podle vzorníků, kde však barvu uvidíte pouze na malém obdélníčku. Je proto třeba si uvědomit, že na větší ploše bude barva působit výrazněji. Taktéž vám vzorník nabízí pohled na hladký povrch. Fasáda domu ale bývá většinou hrubá a na hrubším povrchu bude barva vypadat tmavší.