Výběr povlečení krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Při výběru povlečení je zpravidla prvním kritériem jeho vzhled. To je zcela pochopitelné. Každý z nás se chce doma obklopovat předměty, které lahodí jeho oku. A takové povlečení barevně sladěné se závěsy, kobercem nebo jinými doplňky ložnice dodá ložnici skutečně luxusní vzhled. Ale pozor, nenechte se zlákat pouze líbivým vzhledem. Později byste mohli litovat. Na co se při výběru povlečení zaměřit?

Co všechno při výběru povlečení zohlednit?

Vzhledem k tomu, že každý výrobce nabízí velké množství barevných odstínů i vzorů povlečení, není až takový problém najít povlečení, které se nám do bytu barevně hodí a které se nám bude líbit. Proto je vhodné zaměřit se nejprve na jiné parametry a teprve z vyhovujících výrobků vybrat svou oblíbenou barvu.

Zaměřte se především na:

  • materiál
  • rozměry
  • způsob zapínání

Způsob zapínání

Ač se to zdá jako prkotina, může i pečlivé prozkoumání zapínání povlečení usnadnit jeho budoucí používání. Moderní doba s sebou nově přinesla zapínání na zip. Takové zapínání je velmi pohodlné. Rychle jde otevřít i zavřít, navíc jsou peřina i polštář maximálně chráněny před zašpiněním, protože z vnitřku nevykuje ani kousek výplně.

Tip: Potřebujete více lůžek? Využijte rozkládací pohovku pro návštěvy

Nicméně ani klasické zapínání na knoflíky není nijak méněcenné. Ale pozor si dávejte především na zapínání u polštářů. Některé firmy v rámci šetření umístí knoflíky pouze na povlak na peřinu. U polštáře pak knoflíky chybí a má je nahradit poměrně velký překryv látky. Takový povlak však na polštáři drží jen špatně a nakonec vám nezbyde, než jeho zapínání dořešit vlastními silami.

Materiál

Velmi důležitým vodítkem při výběru povlečení je jeho materiál. Většině lidí je příjemnější povlečení z přírodních materiálů. Pokud patříte k většině, sledujte složení povlečení a volte raději povlaky ze 100% bavlny. Levnější povlečení mají často příměs umělých vláken. Takové povlečení je méně příjemné na dotyk a tělo se v něm více potí. Často se směsové povlečení vyznačuje i nižší stálostí barev. Velmi luxusně potom vypadá povlečení saténové. To je příjemně chladivé, ale někomu může vadit jeho kluzkost.

U 100% bavlny již záleží jen na vás, jestli zvolíte povlečení krepové, které nebude třeba žehlit, nebo klasické, které vyžaduje pečlivé přežehlení.

Pozor na různé rozměry polštářů a přikrývek, zdroj: shutterstock.com
Pozor na různé rozměry polštářů a přikrývek, zdroj: shutterstock.com

Rozměry povlečení

Abyste nebyli při povlékání postele novým povlečením nepříjemně zaskočeni, zkontrolujte si v obchodě rozměry povlaků. Ty se mohou lišit především v závislosti na zemi původu. V každé zemi jsou totiž jiné zvyklosti. Například ve Francii mají menší polštáře, než u nás v ČR, peřiny ale zase naopak používají větší. V sousedním Německu mají stejně velké peřiny jako my, ale polštáře mají větší. To by nemusel být takový problém, větší povlak si šikovná žena snadno přešije na menší. Ale pochopitelně je to již práce navíc.

U povlečení švédského původu se často setkáte s menšími polštáři – cca 50 x 60 cm a trochu širšími pokrývkami 150 x 200 cm.

V České republice jsou nejčastější rozměry polštáře 90 x 70 cm a přikrývky 140 x 200 cm. Současný trend však spěje ke zmenšování polštářů, zatímco peřiny zůstávají stejně veliké. A rovněž se zvyšuje poptávka po prodloužených peřinách o délce až 220 cm.

V každém případě si před návštěvou obchodu změřte své domácí lůžkoviny. A v obchodě hledejte povlečení příslušných rozměrů.