Máte nadváhu? Poradíme, jak vybrat matraci pro vaši postavu

shutterstock.com
shutterstock.com

V rušném a náročném běhu všedních dní si čím dál více lidé uvědomuje, jak důležitý je kvalitní odpočinek. Zásadní podíl na odpočinku má noční spánek. Jeho kvalita ovlivňuje naši schopnost se soustředit a podávat během dne co nejlepší výkon. Dostatečně tvrdý spánek však nelze navodit v nevyhovující posteli. Volba správné matrace závisí na mnoha faktorech. Někomu vyhovuje tvrdší matrace, někomu měkčí. Ale při výběru matrace byste rovněž měli vzít v potaz vaši výšku, věk i hmotnost.

Sledujte maximální doporučené zatížení matrace

Nejen lidé s nadváhou, ale všichni kupující novou matraci, by měli sledovat jeden ze základních údajů o matraci – její nosnost. Levnější matrace mívají nosnost do 90 kg.

Matrace ve střední cenové kategorii mohou nabídnout nosnost nejčastěji od 100 do 130 kg. Ale není problém sehnat také matrace s nosností 150 nebo dokonce až 180 kg, které se někdy nazývají XXL matrace.

Při nákupu matrace vyberte takový typ, který má maximální nosnost 1,1 – 1,2 krát vyšší než je vaše současná hmotnost. Při maximální možné zátěži se totiž matrace ničí rychleji. Když si připlatíte za matraci s vyšší nosností, než je vaše hmotnost, nemusíte se obávat jejího rychlého opotřebení.

Matrace XXL mají vyšší nosnost až 180 kg, zdroj: zdravotne-matrace.sk
Matrace XXL mají vyšší nosnost až 180 kg, zdroj: zdravotne-matrace.sk

Tvrdost matrace

Někomu je příjemnější měkčí postel, někdo naopak preferuje tvrdší matraci. Zároveň hodně záleží na tom, zda osoba spí na zádech nebo na boku. Lidem spícím na boku zpravidla vyhovují měkčí matrace než těm, kdo spí na zádech nebo na břiše. Rovněž se ohlížejte na věk, starším lidem častěji vyhovují matrace měkčí.

Tvrdost matrace se označuje stupni od jedné do čtyř. Stupeň tvrdosti 1 náleží těm nejměkčím matracím, logicky tedy stupeň 4 a 4+ označuje matrace nejtvrdší. Mějte však na paměti, že i tvrdost matrace je relativní pojem. Matrace stejného stupně tvrdosti se osobě s nízkou hmotností může jevit hodně tvrdá.

Naopak pro osoby s vyšší hmotností se může zdát měkká. To proto, že tělo vyšší hmotnosti se do matrace více zaboří. U měkčích matrací potom může brzy dojít k nevratné deformaci matrace. Vzniklé důlky v matraci jsou nepohodlné při změně pozice, zároveň taková matrace neposkytuje dostatečnou oporu páteři.

Tip: Využijte k nákupu akce na matrace a můžete ušetřit

Lidé s vyšší hmotností by proto měli volit tvrdší matrace, minimálně stupně 3, ale raději i stupně nejvyššího – 4.

Materiál a typ matrace

Matrace se od sebe liší také použitým materiálem i způsobem provedení. Pro vyšší váhové kategorie jsou nevhodné matrace pružinové. Diskutabilní je také využití latexových matrací, které bývají měkčí.

Vhodné jsou sendvičové matrace z PUR pěny. Velmi vysokou tuhost i nosnost nabízí například sendvičové matrace s jádrem z odolné pěny a kokosové desky. Vysokou nosnost nabízí i některé taštičkové matrace.

Manželské lůžko

U manželských postelí je vždy velkou otázkou, zda zvolit dvě oddělené matrace 90×200 nebo jednu velkou společnou pro oba partnery. Řada lidí vnímá společnou matraci jako výhodu, jelikož postel není uprostřed přerušena škvírou mezi matracemi. Proto se tato varianta jeví jako pohodlnější. Ale tím její výhody končí.

Je třeba si uvědomit, že každý člověk má jiné potřeby. A jen málokdy mají manželé podobnou hmotnost. Zatímco těžší partner potřebuje tvrdší matraci, jeho druhá polovička by se na stejné matraci mohla cítit nepříjemně. Matrace by taktéž byla nerovnoměrně zatížena. Proto je vždy vhodnější pořídit každému z partnerů samostatnou matraci.